VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
04 Kasım 2010 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Yıllarca belgesel fotoğrafları sanat diye yutturdular
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Yıllarca belgesel fotoğrafları sanat diye yutturdular

Fotoğrafçı Muhsin Akgün""ün son on yılda U2, Metallica, Leonard Cohen gibi 204 sanatçının İstanbul konserlerinden karelerin yer aldığı “Söz ve Müzik: İstanbul” 20 Ekim""de kitapçılarda yerini aldı.

Canan Hatiboğlu

Geçmiş zamanın bir yerinde bırakın konserde canlı dinlemeyi bir şarkıyı kaydedebilmek için saatlerce radyo başında beklenilen günleri hesaba katarsak, bugün sevdiğimiz müzisyenleri canlı dinleyebilmek konusunda geldiğimiz noktayı azımsamamak gerek...

1990"ların ikinci yarısından itibaren İstanbul kültür-sanat hayatında başlayan hareketlenme bu makus kaderi değiştirdikten sonra, İstanbul bugüne kadar pek çok müzisyeni ağırladı. Son 10 yılda yapılan konserlerden Radikal Gazetesi kültür-sanat ve ekler fotoğraf editörü Muhsin Akgün"ün objektifine yansıyanlar tek kitapta toplandı. "Söz ve Müzik: İstanbul", 204 farklı sanatçının İstanbul konserlerinden görüntülerle İstanbul"un müzikal hafızasını fotoğraflarla hatırlanır kılıyor. Diğer taraftan Muhsin Akgün aslında amacının bu olmadığını söylerek şunları söylüyor: "Hiç yapılmamış bir şeyi yapınca sanki böyle bir durum oluştu. Bu kitapta olmayan konserler yokmuş gibi davranılıyor misal. Bu kitabın amacı İstanbul’un konser hafızasını tutmak değil de sanatçılardan izleyicilere, organizatörlerden sponsor firmalara kadar bu zenginliği yaratan aktörlere bir teşekkür..."
Projenin oluşumunu "Konserlerde çektiğim fotoğraflar hep ayrı bir yerdeydi benim için... 2007 yılında bu yöndeki arşivim kayda değer sayılara ulaşmıştı ama yine de Roll dergisi sayesinde tanıştığım dirsek temasım olan Derya Bengi’nin onayını alma ihtiyacı hissettim. Derya da olur deyince kitap projesine başladık. Efes Pilsen de destekleyince kitabı gün yüzüne çıkarmayı başardık." şeklinde anlatan Akgün, fotoğrafların sadece İstanbul konserlerden oluşmasını ise "Türkiye’nin ana sahnesi İstanbul’dur" olarak açıklıyor.

Albümdeki 224 enstantaneye 33 yazar, gazeteci ve sanatçının konser izlenimleri eşlik ediyor. Bu isimler arasında Nejat İşler, Murathan Mungan, Pelin Batu, Perihan Mağden gibi isimler var. Konu hakkında "Derya Bengi’ye yazılarda olsun fotoğraflarla birlikte dediğimde "30 ile sınırlı tutarsak ve kısa yazılar olsun" şartıyla kabul etmişti. Kimler yazacak dediğinde tanıdığımız, müzik ile bağlantılarını bildiğimiz çeşitli isimler olacak demiştim. Böylelikle bir liste oluşturduk ve kendilerine projeden bahsedip kitapta yazılarıyla olmalarını istedik. İkna etmek hiç zor olmadı desem yeridir. Çünkü zaten tanıdığımız ve kitapta olmaktan memnun olan isimlerdi." diyor Muhsin Akgün.

Fotoğrafın sanat kabul edilip edilmemesin kültür-sanat servisinde çalıştığı için kendisi için geçerli olmadığını söyleyen Akgün, "Kime göre sanat, kime göre sanat değil konusuna girmeden şunu söyleyeyim yıllarca bize belgesel fotoğraf örneklerini sanat diye yutturdular. Bence her şey, her disiplin sanat olur o zaman. Sonuç olarak kendi adıma çektiğim fotoğraflarda çok da haber kaygısı taşımam, konseptimi oluşturur ve konuyu fotoğraflarım. Yani ben fotoğrafçıyım, foto muhabiri değil." diyerek olduğu yeri anlatıyor.

Paylaş