VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Eylül 2011 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Yılların getirdiği doku uyumu baş döndürücü transfer tekliflerine feda edilmemeli
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Yılların getirdiği doku uyumu baş döndürücü transfer tekliflerine feda edilmemeli

TÜRKİYE’NİN EN KÖKLÜ YAYINEVLERİNDEN REMZİ KİTABEVİ""NİN YÖNETİCİSİ ÖMER ERDURAN ANLATIYOR

Sayım Çınar

Remzi Kitabevi köklü bir yayınevi. Sizce Remzi Kitabevi’ni daha çok neler ortaya çıkarıyor?
Remzi Kitabevi üç kuşak boyunca yayıncılık yapmayı sürdüren bir aile şirketi. Yayıncılıktan kazandığımızla yine bu sektörde yatırım yaparak varlığımızı sürdürüyoruz. Yayınlarımızda seçici ve özenli olmaya çalışıyoruz. Yayın yelpazemizi oldukça geniş tutuyoruz. Türk yazarlarından çevirilere, kişisel gelişim kitaplarından çocuk yayınlarına kadar pek çok türde yapıt yayın programımızda yer alıyor.

İşinize çok özen gösteriyorsunuz, bu daha kitabevlerinizin kapısından girince göze çarpıyor. İyi bir kitapçı olmanın kuralları neler?

İyi bir kitabevi, kitap okurunun alışveriş yapmanın ötesinde, içinde vakit geçirmekten keyif alacağı bir mekân olmalı. Bu konuda, mekânın fiziksel şartları gibi kitapların sergilenme şekli ve dükkan personelinin hizmeti de önem taşıyor. Yayınlarımızda olduğu gibi kitabevlerinde bulundurduğumuz kitaplarda da seçici ve özenli olmaya, okurların beklentilerini karşılamaya çalışıyoruz.

Yayınevinize çok sayıda kitap dosyası geliyordur. Bu dosyalar hangi aşamalardan geçiyor? Yayınlanacak kitaplarda hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorsunuz?

Bize gelen kitap dosyaları yayın kurulumuz tarafından inceleniyor. Bu inceleme sırasında eserin niteliğinin yanı sıra yayın çizgimize uygunluğu ve tabii beklenen satış potansiyeli de dikkate alınıyor.

Şu an kaç kitabınız yayında? En çok hangi kitaplarınız satılıyor?

Şu anda yaklaşık 1000 kitabımız yayında. 2011 yılında en çok satan kitaplarımız Hıfzı Topuz’un “Hava Kurşun Gibi Ağır” ve Emre Kongar’ın “İçimizdeki Zalim” kitapları.

Uzun yıllar boyu best-seller kitaplar yayımladınız, hâlâ da yayımlanmaya devam ediyorsunuz. Çok satan yazarlarınız başka yayınevlerine transfer oluyor. Size de bir çok yazar geliyor. Türk yayın piyasasındaki yazar transferlerini nasıl buluyorsunuz?

Sonuçta çok satan bir yazarı kaybetmekten hiçbir yayınevi hoşlanmasa da eğer yazar geçeceği yeni yayınevinde daha uygun çalışma koşulları ve daha geniş bir kitleye ulaşma fırsatı bulacağını düşünüyorsa yayınevini değiştirmek isteyecektir. Bu karar yazarın doğal hakkı. Ancak ben yazarın bir yayıneviyle ilişkisinin uzun vadeli olması gerektiğini düşünüyorum: Yıllar içinde beraber çalışmanın getirdiği doku uyuşması dışarıdan gelen baştan çıkartıcı tekliflere hemen feda edilmemeli. Bu nedenle biz sadece yayınevinden ayrılmaya kararlı yazarlarla transfer görüşmeleri yapıyoruz.

Her zaman vitrinlerde kalacak kitapları bulup yayımlamak belli bir tecrübe ve bilgi gerektiriyor. Yayımlamak üzere seçtiğiniz çeviri kitapları nasıl seçiyorsunuz?

Bu kitapların seçiminde, yazar ve konu belirleyici oluyor. Bu amaçla yabancı yayınlarla ilgili tüm dergiler ve telif ajanslarından gelen bültenler takip ediliyor.

Remzi Kitabevi’nin yayımladığı kitaplar arasında baskısı bitenleri ne sıklıkla tekrar basıyorsunuz? Bazı kitapların baskıları neden yapılmıyor?

Piyasada tekrar baskılar kitabın satış hızına göre değişir. Bu rakam ekonomik getiri açısından düşük kaldığında kitabın yeni baskısı yapılmaz. Ancak biz, daha önce bizde başarılı olmuş ama artık satışı düşmüş kitaplardan, raflarda bulunması gerektiğini düşündüklerimizi az miktarda tekrar basıyoruz. Bu açıdan, kendi basım ve cilt tesislerimizin olması bizim için önemli bir avantaj.

Kitap dünyasını sizce kimler yönetiyor? Hangi yayınevlerini kendinize yakın buluyorsunuz?

Kitap dünyasının önemli oyuncuları, bir yanda yazar ve yayınevleri, diğer yanda da kitapları okuyuculara ulaştıran dağıtıcılar, kitapçılar, zincir mağazalar, internet siteleri. Aynı zamanda, tanıtım açısından, medya da önemli bir potansiyele sahip. Ancak kitap tanıtım ve eleştirilerine verilen yer henüz yetersiz. Kendimize yakın bulduğumuzu pek çok yayınevi var. Aynı dünyayı paylaşıyor olmamız bizim için yeterli bir ortak değer.

Kitap okurunun, edebiyat okurunun az olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Kolay okunan kitaplara bir ilgi var. Türkiye’de sizce nasıl bir okur var?

Kitap sonuçta bir iletişim aracı. Bu nedenle kolay okunmanın, kendi başına olumsuz bir özellik olmadığını düşünüyorum. Aynı şekilde, zor okunmak da her zaman bir entelektüel değerin göstergesi olmayabiliyor. Burada önemli olan içerik ve bu içeriğin nasıl verildiği.

Ülkemizdeki okurların çoğu sansasyon yaratan güncel konuları, tarihi olayların perde arkasını, ünlü kişilerin yaşamlarını okumak istiyor. Tabii öğretici, eğitici kitapları okuyarak dünyayı tanımak ve kendini geliştirmek isteyen okur sayısı da çok.

Edebiyat türü kitaplar ise ancak isim yapmış yazarlar tarafından yazılmışsa çok satma şansına ulaşabiliyor. Tabii burada bir kitabın “moda” olması etkisi de zaman zaman görülüyor. Bu yüzden bu kitapların ne kadarının okunmadan rafa kaldırıldığı hep tartışma konusu oluyor. Aslında genelde okur profilimiz dünyadan farklı değil. Ancak okur sayımız nüfusa oranla düşük.

Gazetelerin kitap eklerini nasıl değerlendiriyorsunuz, kitap satışına etkisi var mı sizce?

Medyanın kitaplara ve kültür alanına en büyük katkısı bu bizce. Kitap ekleri, okurların yanı sıra kitapçılar için de önemli bir kaynak oluşturuyorlar.

REKOR SATIŞLI KİTAPLAR HATIRLANMAZ OLABİLİYOR
Remzi Kitabevi"nin çok satan ve uzun soluklu hangileri? Neden bu kitapların çok sattığını sorsam.

Ülkemizde en çok satan kitaplar yerli ya da yabancı roman türünde oluyor. Bu kitapların pek azı uzun soluklu oluyor. Genelde yayınlandıkları ilk aylarda rekor satışlar yapıp bir süre sonra satış listelerinden düşüyorlar. Bazıları birkaç yıl içinde hatırlanmaz oluyor. Edebiyat türü dışındaki kitaplarda çok satan daha az oluyor ama bu kitaplar kalıcılıklarını daha uzun süre koruyabiliyorlar. Hem yayınladığında çok satan hem de uzun yıllar baskıda kalan kitap sayısı yok denecek kadar az. Bunlardan biri, bizim yayınımız olan ve Şevket Süreyya Aydemir tarafından yazılan “Tek Adam” dizisi. İlk yayınlandığı 1960 yıllarında, çok satan kitaplar listesinde devamlı yer alan “Tek Adamlar”, aradan 50 yıl geçmesine rağmen hâlâ satışta.

400 YAZARLARI VAR!

- Remzi Kitabevi 1927 yılında Beyazıt"ta kuruldu.
- İlk yayınlanan kitabı Ömer Seyfettin"in "Yüksek Ökçeler"iydi.
- Şu anda roman, anı, tarih, kişisel gelişim, sanat, ekonomi, iş, çocuk gibi geniş bir yelpazede yayın yapıyor.
- Yaklaşık 400 yazarımız var.
- Şu anda 12 kitabevi var. Kitabevleriyle okuyucunun kitaplara rahatça ulaşabileceği sıcak ortamlar yaratmayı amaçlıyor.

Paylaş