VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
29 Ekim 2009 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Yine bol şifre ve bol satış var...
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Yine bol şifre ve bol satış var...

Dan Brown""un yeni romanı ""Kayıp Sembol"" bir ay sonra Türkçede!

Güney Öztürk

Dan Brown"ın yeni kitabı "Kayıp Sembol", çıktığı gün bir milyon satarak "en hızlı satan roman" unvanını kazandı. Ancak biz Türk okurların bu romanı okumayabilmesi için biraz daha beklemesi gerek. Çünkü roman çeviride ve henüz yarısına gelindi... İşte, Brown"un Mason dünyasını, kurallarını, sembollerini ele aldığı ve Washington"u mekan seçtiği "Kayıp Sembol"üyle ilgili bilmeniz gereken detaylar:

Washington D.C."nin altındaki gizli odalar, gizli tüneller, yeraltına inen spiral merdivenler kehaneti saklayan piramidler, sihirli kareler, gizemli semboller ve dahası… Geri planda ise D.C."nin sembollerle bezeli mimarisi...
Bugüne kadar Amerika Birleşik Devletleri başkenti Washington D.C"yi sıkıcı bir siyaset arenası ya da ABD Başkanı"nın evi Beyaz Saray"dan ibaret bir kent olarak görenler... Sıkı durun... Dan Brown"ın "Kayıp Sembol"ü bu bakışınızı tamamen değiştirecek. Washington D.C."nin altında tüneller, dehlizler olduğunu, şehrin Masonik sembollerle dolu olduğunu biliyor muydunuz?

TÜM ZAMANLARIN EN HIZLI SATAN KİTABI
"Da Vinci Şifresi", "Melekler ve Şeytanlar" romanlarıyla 100 milyonun üzerinde satan Amerikalı yazar Dan Brown"ın üç yıldır beklenen yeni kitabı "Kayıp Sembol" (The Lost Symbol) de rekorlara imza atarak okuyucusuyla buluştu... İlk baskısı 6.5 milyon (5 milyonu Kuzey Amerika, 1,5 milyonu da İngiltere"de) yapılan "Kayıp Sembol"ün yayıncısı Doubleday"in tarihinde bir ilk bu rakam. 15 Eylül"de başlayan satışın daha ilk gününde 1 milyon satarak da, tüm zamanların bir günde en çok satılan romanı unvanını kazandı ve 25 Eylül itibariyle New York Times"ın en çok satan romanlar listesinde bir numaraya oturdu. Yani Brown, yeni kitabıyla "Da Vinci Şifresi" (2003) ve "Melekler ve Şeytanlar"la (2000) yakaladığı başarışı tekrarlayacağa benziyor.
Dan Brown, hikayesini bu kez Avrupa"nın Roma, Paris gibi tarihi kentlerinde değil de Yeni Dünya"nın başkenti Washington D.C"de kurguluyor. Başrolde yine Harvard Üniversitesi simgebilim profesörü Robert Langdon var.
Langdon, Amerikan Kongre binasında (The Capitol Hill) bir konuşma yapmak üzere beklenmedik bir şekilde Washington D.C."ye çağırılır. Ancak binaya girmesinin üzerinden daha birkaç dakika geçmiştir ki gecenin hiç de sıradan geçmeyeceği gerçeği ortaya çıkar.
Amerikan Kongre binasında üzeri 5 sembolle bezenmiş bir obje bulunur. Langdon, bakar bakmaz bu "obje"nin esrarengiz semboller dünyasında davetiye anlamına geldiğini anlar. Langdon"ın çok sevdiği akıl hocası Smithsonian Müzesi"nin Müdürü ve 33"üncü dereceden Mason olan Peter Solomon"un kaçırıldığını öğrenen Langdon artık bu gizemli daveti kabul etmekten başka çaresi olmadığını anlar.
İşte bundan sonrası Masonluğun gizemli sembolleri, şifreleri ile bezenmiş heyecanlı bir serüvene dönüşüyor. Da Vinci Şifresinden daha heyecanlı bir hilaye diyebilirim. Üstelik bütün hikaye 12 saat gibi kısa ve tempolu bir zaman dilimine sığdırılmış.

KEŞİŞİN YERİNİ DÖVMELİ KAÇIK ALDI
Dan Brown diğer romanlarındaki gibi benzer bir kurguyla yazmış yeni romanını...
"Da Vinci Şifresi"nde katil, albino hastası bir keşişti. Burada ise vücudu tamamıyla dövmelerle kaplanmış bir kaçık... "Da Vinci"de Hıristiyanlığın gizemli tarikatı Opus Dei vardı, burada ise Masonluk… Masonların nesiller boyu sakladığı Masonlar"ın en büyük sırrının peşine düşen kaçık, Langdon"ı bu sırrı çözüp kendisine vermesi için oyuna dahil ederken, diğer yandan CIA da işin içine girerek, ulusal güvenliği bile tehdit edecek bu sırrın ifşa olmaması işin her şeyi yapıyor.
Böylece Dan Brown da çoğumuzun bakıp da göremediği sembolleri, gizemli sanat eserlerini ve binaları incelikle hikayesine yediriyor.
"Da Vinci Şifresi"nden sonra Paris"te; "Melekler ve Şeytanlar"dan sonra Roma"da patlayan "Dan Brown turizmi"nin bu kez Washington D.C"de rezervasyonları hoplatacağından emin olabilirsiniz.
Kitapta, Washington D.C"nin aynı zamanda en üst seviyeden Mason olan eski Devlet Başkanı George Washington olmak üzere ABD"nin kurucu babaları tarafından Masonluk sembol ve ilkelerine uygun inşa ettirildiği iddia ediliyor.
Aslına bakarsanız yazar Brown, gizlilikleri dolayısıyla eleştirilen, kendilerine her zaman kuşkuyla bakılan Masonlar"ın bu kitapta oldukça gururunu okşuyor. Masonluğun doğruluk ve dürüstlük üzerine kurulu bir felsefe olduğuna sık sık vurgu yapan Dan Brown, Masonlar"ın hayatta karşılaşabileceğimiz en dürüst insanlar olduğunu söylüyor. Masonluk"taki sembollerin ise diller, dinler ve ırklar arasında herhangi bir ayırımcılığa neden olmayacak şekilde seçildiğini belirtip, evrensel bir dili olması nedeniyle de övüyor.
Bu arada Amerika"yı Masonlar"ın kurup yönettiği yolundaki komplo teorilerinden birine de vurgu yapıyor Dan Brown. 1 dolarlık banknotun arkasındaki piramit ve "her şeyi gören göz"ü gösteren şeklin içine 5 köşeli Musevi yıldızı çizildiğinde, köşelere denk gelen harflerin MASON kelimesini oluşturduğunu anlatıyor.
Romanda aynı zamanda şifreseverleri tatmin edecek çok sayıda şifre ve sembol de Robert Langdon tarafından çözüme kavuşturuluyor. Bu arada Kartal Soğanlık F tipi cezaevi de romanın önemli düğümlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Hunharca bir cinayetin işlendiği cezaevinde dönen rüşvete de kitapta ayrıca vurgu yapılması Türkiye"nin dışarıdan görünümünün hala değişmediğinin bir göstergesi...
KİTABIN GİRİŞİNDE YAZAN GERÇEK!
1991 yılında CIA başkanının kasasına konulmuş olan ve halen aynı kasada tutulan bir belge çok eski zamanlardan kalma bir kapıya ve yer altındaki gizli bir yere ait bilgiler içermektedir. Belgenin bir yerinde "orada bir yerlerde gömülü" ifadesi yer almaktadır. Bu sırra kitapta yer veriliyor.

Dikkatimi çeken lokasyonlar:

Kitabı okuduktan sonra Washington D.C."ye giderseniz, artık farklı bir gözle göreceğiniz mekanlar olacaktır şüphesiz. ABD Kongre Binası (U.S Capitol) hikayenin büyük kısmının geçtiği mekan. Amerikan Kongresi"nin toplantı merkezi. Temsilciler Meclisi (parlamenterler) üyeleriyle, Senatörler"in toplanıp karar aldığı yasamanın merkezi. Gösterişli kubbesi, depolama odaları, yeraltı geçitleri… Mason ritüellerinin uygulandığı gizli odalar. Tabii kubbesindeki Apotheisis of Washington gibi. Yani ülkenin kurucularından George Washington"ın Tanrı"ya dönişmesinin resmedildiği kubbe...
National Statuary Hall (Heykelli Salon): Amerikan Temsilciler Meclisi (Capitol Hill) binası içinde meclisin eski toplantı salonu. Amfi tiyatro şeklinde tasarlanan, yarım küre şeklindeki salon Amerikan tarihinin önde gelen kahramanlarının heykelleriyle süslü.
House of Temple: Washington D.C."de, Masonluğun İskoç rithinin mabedi.
Washington Monument: Mason sembolleri taşıyan başkentin simgelerinden biri.
Smithsonian Institution: Müze kompleksi ile birlikte Amerika"nın önemli eğitim ve araştırma enstitüsü. Amerikan hükümetinin fonları ve bağışlarla yönetiliyor.

Kitapta geçen Masonlar"ın ilginç sembolleri:

* Özgür Masonlar"ın gönye ve pergelli simgesi Washington D.C"de, kitapta da bahsi geçen Masonlar"ın Tapınağı"nın duvarında görülüyor. Gönye ve pergelli simgenin kullanımı Amerikan Özgür Masonlar"ından çok daha önceye Masonlar"ın İngiltere"deki kuruluşu olan 17 ve 18"inci yüzyıllara dayanıyor. Gönye Masonlar"ın her işini ölçüp biçip, planlı programlı bir bakışla yapmasını, pergel ise tutkularını kontrol edebilmelerini sembolize ediyor. Masonlar"ın sadece Washington"daki bu tapınağına kayıtlı 550 bin İskoç asıllı ABD"li var.

* Amerika"nın Büyük Damgası "Olacakları gören göz", piramit gibi masonların en önemli simgesidir. Özgür Masonlar"ın sembolü olan "göz" 1 dolarlık banknotların arkasında, ABD"nin kuruluşunda masonların üstlendiği rolü gösterircesine durur. 1782 yılından beri Amerikan devleti gemisine "yol gösterir."

* Washington"da tarihi bir binanın üzerinde yer alan mason sembolü. Pergel ve gönyenin içinde yer alan G harfi... Mason sembolü olan G, Geometri"yi ve Tanrı"yı (God) temsil ettiği belirtiliyor. Masonlara göre Tanrı inanışı bir Mason"un hayatının merkezinde olmalı. Hangi dine mensup olursa olsun.

* 1860"ların bu masonik resminde, ABD"nin kurucusu George Washington, Andrew Jackson ve Marquis de Lafayette gibi önemli masonların arasında gösteriliyor. Washington, Mason ayinlerinde giyilen klasik bir önlük takmış. Resim, Virginia"daki George Washington Mason Müzesi"nde yer alıyor.

* Her ne kadar Mason"ların tek tanrıya inandığı ve her dinden insanları temsil ettiği söylense de, Masonik sembollerin genellikle İncil"den esinlendiği de gözden kaçmıyor. 1981 tarihli Özgür Masonluğa kabul belgesindeki "Yukup"un Merdiveni"nde" resmedildiği gibi. İncil"de anlatıldığına göre Yakup rüyasında, kendisine ait olan merdivenin cennetteki meleklerce dünyaya inip çıkmak için kullandıklarını görür. ÖzgürMasonlar"ın inancında da 7 basamaklı merdivenin her bir basamağı inanç, umut, adalet, ortak akıl, nefis gibi kavramları temsil eder. Bulutların en tepesinde ise Mason"ların üç önemli locası vardır. Akıl, güç ve güzellik...

Sayılarla Dan Brown

Dan Brown"ı İngilizce öğretmenliğinden dünyaca ünlü yazarlar ligine yükselten "Da Vinci Şifresi", (2003) 51 dile çevrildi. Dünya çapında 80 milyon sattı. 2006"da filme çekildi. Tom Hanks, Audrey Tautou ve Ian McKellen"ın oynadığı film de dünya genelinde 758 milyon dolar hasılat yaptı.
Brown"ın kitapları ve telif haklarından yaklaşık 250-300 milyon dolar arasında gelir sağladığı tahmin ediliyor.
Dan Brown"ın, baş kahramanı Robert Langdon olan ilk kitabı Melekler ve Şeytanlar (2000) ise Da Vinci Şifresi"nden sonra keşfedildi. Onun satışı ise 39 milyonu buldu. Bu yıl Mayıs"ta gösterime giren filmi de 484 milyon dolar hasılat yaptı.
Yazarın, iyi bir satış grafiği yakalayamadığı için pek bahsedilmeyen 2 kitabı daha var: Tekno-gerilim türündeki "Dijital Kale" (1998) ve bilimsel-gerilim "İhanet Noktası" (2001).

Paylaş