VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Haziran 2016 Salı | Anasayfa > Haberler > Yükselen Çin’in sosyetesi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Yükselen Çin’in sosyetesi

Singapurlu yazar Kevin Kwan’ın “Çinli Zengin Sevgilim” romanı Asyalıların zengin ve şaşaalı dünyasını hınzır ve eleştirel bir dille anlatıyor.

MERVE AKINCI ALMAZ
Asya’nın 2000’lerden itibaren başlayan önlenemez yükselişiyle, Çin de dünya ekonomisinde önemli bir yer edindi. Çin, dünyada en büyük paya sahip pazarlardan biri olarak kabul ediliyor. Lüksün ve zenginliğin sınırı her gün daha da aşılıyor denebilir. İşte Kevin Kwan’ın “Çinli Zengin Sevgilim” kitabı tam da bunu odak noktası olarak alıyor. Kwan, zengin Asyalıların lüks düşkünlüğünü, aşırı zengin dünyalarını biraz eleştirel biraz da hınzır bir üslupla anlatıyor.

Tabii burada şuna da dikkat çekmek gerekiyor: Kevin Kwan kimdir, nasıl bir aileden geliyor, yaşam standartları nasıldır? Eleştirdiği kesimle ilgili bakış açısı tam olarak nedir? Zengin Asyalıların dünyasını ne kadar tanıyor?

İşin ilginç kısmı da burada zaten: Kwan da oldukça köklü, varlıklı bir ailenin üyesi. Singapur’da, büyük bir üne sahip varlıklı bir ailenin çocuğu. Oldukça iyi bir eğitim alıyor, varlıklı bir yaşam sürüyor. Bu nedenle, Kwan’ın anlattığı insanlar ve dünyalar kendisine pek de yabancı değil. Bizzat içeride gözlemliyor ve anlatıyor Kwan. Bu nedenle oldukça samimi ve gerçekçi görünüyor “Çinli Zengin Sevgilim”deki kahramanların yaşantıları.

Bir güç zehirlenmesi

Kwan, zenginlik ve lüksle gelen egoyu, kibri, kendini beğenmişliği; maddi anlamda sahip olunan güçle beraber gelen savurganlığı, bir kendini kaybedişi anlatıyor. Bu zengin ve şaşaalı dünyalar için küçük fakat insanlık için oldukça büyük harcamalar söz konusu ediliyor kitapta çünkü. Zenginliğin güçle, özgürlükle bir tutulduğu bir dünyayı gözler önüne seriyor. Sıkı bir rekabet göze çarpıyor kahramanların yaşantılarında.

İki neslin hikâyesini anlatıyor Kwan. Bu iki nesli, birbirlerine benzerliğinin yanında, aslında kendi içlerinde farklı oldukları da anlaşılıyor üstelik. İkinci neslin, paranın gücünü hissetmekten haz alan ve bu nedenle akla hayale sığmayacak harcamalara gözü kapalı girişen bir nesil. Birinci nesil ise, ikinci nesle göre daha tutumlu olsa da, kendi içinde çelişkileri olan, gücü de elden bırakmak istemeyen bir nesil. Bu iki neslin aynı dünya içerisindeki karşıtlıkları bir yana, bu dünyanın toplumun diğer kesimleriyle karşıtlığı ve aralarındaki uçurum net bir şekilde veriliyor.

İki neslin hikâyesinin anlatılması, gelenek ve modernizm üzerinden de okunabilir üstelik. Bir yanda tüm bu zenginliğe ve güce rağmen geleneklerine ucundan kıyısından tutunan bir nesil, diğer yanda ise modernizmle birlikte lüksün kodlarını yeniden yazan, yozlaşmaya daha açık bir nesil. Fakat her iki dünyada da maddi güce dayalı bir sahtelik, bir yozlaşma ele alınıyor elbette alt metinde.

Roman, yayımlandığı günden itibaren kitap listelerini salladı. Bir üçlemenin ikinci cildi olan kitap, yakın zamanda da filme çekilecek.

Paylaş