VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
04 Kasım 2017 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Yürü, uç, yan, yüz!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Yürü, uç, yan, yüz!

Modern zaman masal anlatıcısı Judith Malika Liberman, dört pusula yönünü, hayat kaynağı dört elementi, dört mevsimi ve masalları kullanarak okuru içsel bir yolculuğa çıkarıyor. Liberman masallar eşliğinde bizi korkularımızın arasında yürütüyor, yeni fikirlere uçuruyor, tutkumuzu ateşliyor ve duygular denizinde yüzdürüyor.

ÖZLEM AKALAN
Tuhaf masallarla büyüdüm ben. Merak etmeyin ebeveynlerim sosyopat değildi! Anneanne ve dedenin bakıcılığını üstlendiği, bir ailenin tek torunu, çalışan bir anne-babanın çocuğuydum. İlkokula kadar yemek yerken aç olsam bile mızmızlandığımı dün gibi hatırlıyorum. Tüm sebebi dedemin masallarından birini daha dinleyebilmekti. Öyle böyle masallar değildi bunlar; başrolleri Nasrettin Hoca ve Tatlı Cadı Samantha paylaşırdı. Hoca’nın dizinde futbol topu sektirdiği, Samantha’nın da prenses kıyafetleriyle etrafında koşturduğu bir sahne geliyor gözümün önüne mesela. Dedim ya tuhaf masallardı! Klasik masalları anneannem anlatsa da, edebiyata ve şiire meraklı dedemin muzip ve “atmasyon” masallarından hep daha çok zevk almışımdır. İşte bu nedenden ötürü iyi bir masal anlatıcısı değilimdir, aynı prensesi aynı prens kaç kez aynı kuleden kurtarabilir ki? Ya da aynı prenses aynı zehirli elmayı kaç kez ısırabilir?

Ben de çocuklara masal anlatırken araya “atmasyon” eklemeler yapıp masalın yönünü değiştirmeden duramıyorum. Tıpkı bu yazıda bir türlü sadede gelip, modern zaman masal anlatıcısı Judith Malika Liberman’a sözü getiremediğim gibi…

Bugüne dek pek çok yazar ve romanı-kitabı hakkında yazı yazdım ama yüz yüze gelmeyi, tanışmayı canı gönülden istediklerimin sayısı bir elin parmağını geçmez. Judith Malika Liberman artık onlardan biri. Çünkü Liberman, “Masallarla Yola Çık” kitabında “Binbir Gece Masalları”nın bir uyarlaması yaparak daha ilk masalıyla kalbimi çaldı. Bununla da kalmadı dağarcığıma nice yeni masal ekledi. Dedim ya, hep aynı masalı dinlemek, anlatmak neden?
“Yavaşlayan, bir araya gelen, dinleyen ve hayal edenler için” yazmış bu yol gösterici, rehber kitabı Liberman. Kitabı türlü türlü okuma yolları var aslında. Masallara meraklı olanlar, yazar tarafından tekrar anlatılmış, yorumlanmış 40 geleneksel masalın izinde hayallerinin peşinden yolculuğa çıkabilirler. İşi bir oyun haline getirmek isteyenler, birden 40’a kadar kadar bir sayı tutup, o gün şanslarına düşen masalı okuyabilirler.

Liberman’ın “Masallarla Yola Çık” kitabı, aslında ilk kitabı “Masallarla Terapi” ile benzer bir yolda yürüyor. İlk kitabının okuru için bir pusula olduğunu söylüyor yazar; “Kendini bir yol ayrımında bulduğunda, kararsızlık yaşadığında, ruhun yolunu kaybettiğinde rasgele bir sayfasını aç ve okumaya başla… Karşına çıkan masal sana yolunu bulmanda yardım edecek. Bu bir iyileşme oyunudur. Bırak masallar sana rehberlik etsin, seni iyileştirsin ve dönüştürsün…”
Bu kitap ise tabiat ile daha iyi bir bağ kurmamızı ve dönüşmemizi sağlayacak bir rehber. Bir hikâyeden diğerine acele etmeden geçmemizi, her masala bir hafta ayırmamızı ve üzerinde düşünmemizi öğütlüyor Liberman ve ekliyor: “Eğer böyle yaparsanız, kitap size, kendinize doğmanız için kırk hafta süren dönüştürücü bir yolculuk sunacak.”

10 masaldan oluşan dört bölüme ayrılmış bu kitap; orman, dağ, çöl ve deniz. Bu bölümlerin her biri de yaşamın kaynağı bir elementi (toprak, hava, ateş, su) simgeliyor.

Liberman önsözde; “Birlikte eski, büyülü şifa çemberini takip edeceğiz. Bu çember, zamanın doğuşundan bu yana bilge kadınlar ve şamanlar tarafından kurulmuştur. Çember, kuzeydeki ormanda, toprak elementiyle başlar. Sonra, doğudaki dağlara ilerler ve hava elementini bulur. Ateş için güneydeki çöllere gider ve batıdaki denize dönerek su elementiyle kapanır.” diyerek kitabın sırrını anlatıyor.
Semboller dünyasında orman, korkularımızın dünyası olarak kabul ediliyor. Korkularımızla yüzleşerek yolculuğa başlamanın mantığı ise, “Karanlığın içine dalmadan ışığı bulamayız.” düşüncesi. Hem zaten dağların zirvesine çıkmak, hatta uçmak için korkularımızdan arınmış, hafiflemiş olmamız gerekmez mi? Çünkü o dağlar bize yeni fikirler ve ilham getirecek.
Yolculuğun son iki durağını Liberman şu sözlerle anlatıyor: “Fikirlerle dolu zihnimizle güney çöllerine giderek yol gösterici vizyonumuzu bulmak, eyleme geçebilmek için tutkularımızın ateşiyle bağ kurmaya ve hayatta cesurca ilerlemeye hazır olacağız. Kendimizi dengede ve doğru yolda hissettiğimiz zaman batıya yöneleceğiz; denize, duygu dünyamıza. Orada ilişkilerimize, çevremizdeki dünyayla nasıl bir bağ kurduğumuza bakacağız.”

Sadece masallar yok elbette bu rehber kitapta; duyularımızı harekete geçirecek egzersizler, farklı aktivite ve “görevler” de çıkıyor karşımıza. Ağırdan alıp, sayfaları incelikle okuyup, her masalı gözünüzde canlandırarak özümsediğinizde fark yaratacağına inanıyorum. Yaptığım hızlı okumanın arından, şimdi sakinleşip her masala tekrar dönmek için sabırsızlanıyorum bile!

Masalların büyüsü
“Bu sembolik, hayali bir yolculuk; ama eğer bir çocuğun bir oyuna karşı gösterdiği ciddiyetle bu yolculuğa başlar, büyümesine ve içindeki boşluğu doldurmasına izin verirsen, bu dönüştürücü bir yolculuk olacaktır. Acele edip sayfaları hızlı hızlı geçme. Bırak, yol sana kılavuz olsun. Önerilen oyunları ve aktiviteleri içinden geldiği gibi oyna. Yolculuğun şarkısını dinle. İç yolculuklarımızın hayatımız üzerinde dönüştürücü bir etkisi var. Bu hayali yolda yürürken yaşantında oluşan değişiklikler seni şaşırtmasın; bu, masalların büyüsüdür.”Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam