VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Haziran 2015 Pazar | Anasayfa > Haberler > Zahir ile Batın arasında
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Zahir ile Batın arasında

Kişisel gelişim kitapları ile tanınan ve sevilen Aret Vartanyan “Gitme Zamanı“nda bu deneyim ve bilgisini bir romanla aktarmayı tercih etmiş. Roman görünen ve görünmeyen alem arasındaki yolculuğun hikayesi.
Roman, bir değişim ve dönüşüm romanı. İnsanın dönüşümü ne zaman başlar?

İnsanın dönüşümü kendinden uzaklaştığında başlar. Dönüşmek, aslında kim olduğundan ne olduğuna geçebilmek. Dönüşüm için ilk önce başkaları ne der, ne düşünürden kurtulmamız gerekiyor. Yani, bana verilenlerden, bana ait olana geçiş. Birçok insanın hayali bile kendi hayali değil. Ailesinin beklentileri, çevrenin beklentileri. En temelde de sevilmek,sayılmak, değerli olmak için toplumun koyduğu hedefleri başarmamız gerektiğine inanıyoruz. Neden? Çok para kazanamayabilirim,k artvizitimde şatafatlı unvanlar yazmayabilir ama çok mutlu ve huzurlu yaşayabilirim. Ya da maceranın peşinden gidebilirim. Her birimizin hamuru doğrultusunda hayallerimiz de, yapmak istediklerimiz de farklıyken biz bir kalıba girmeye çalışıyoruz. Mutsuzluğun, hayattan kopma noktasına gelmemizin nedeni de bu zaten. Sen, sen olduğunda varsın. Bırak, başkaları seni başarısız görsünler. Bir tek hayatımız var bu bedende onu nasıl yaşayacağımıza da kendimiz karar vermezsek nasıl olacak bu iş? İnsan olduğumuzu unutmadan, en temel değerleri unutmadan. İlk soru şu; ben gerçekten nasıl yaşamak istiyorum, ne yapmak istiyorum? Mevcut koşullara bakmadan bu soruyu cevaplamak gerekiyor. Sonraki süreç koşulları inançla gitmek istediğim yöne göre değiştirebilmek. Ben her gün insanların mucize dediği şeylere tanık oluyorum ve inanın mucize falan değil. Sadece kararlılıkla ve inançla yaşamak istediğin hayata yönelmek. Sen olarak, sen gibi. Zaten yaşamın en büyük sorunu varoluşu anlamlandırabilmek. Bu da ancak insanın kendi bulabileceği bir cevap. Ancak, bugün insanın sıkışmışlığı bu cevabın hep dışarıdan yükleniyor olması ve beyhude bir yolculukta arıyor olmamız.

“Gitme Zamanı“ için “benim için de bir dönüşüm noktası“ diyorsunuz, bunu biraz açar mısınız?

Ben de yaşıyorum, değişiyorum, büyüyorum. Her kitapta bir anlamda kendimi, yüreğimi temize çekiyorum. Benim için her kitap, özel bir buluşma. Her günüm, her anım o buluşmaya bir hazırlık. Ben de toplumun bir parçasıyım, bana da birçok kod ailem tarafından, çevremden, eğitim hayatından yüklendi. Ben de kendi hayatımda sadeleşmeye, kendi hayatımdaki sahteden, yalandan gitmeye çalışıyorum ve bu bir süreç. Ben de Zahir ile Batın arasında kendi yolculuğumu sürdürüyorum.

Roman Batın ile Zahir’in üzerinden şekilleniyor...

Kitapta iki kurgu var. Batın ile Zahir. Bir görünen alem var bir de görünmeyen alem. Tüm semavi dinlerin, paganizmden kabalaya, mesnevilikten sümer yazıtlarına tüm ruhani, felsefi, spritüel kaynak ve yaklaşımların içinde yer alan. Aslında insanın yolculuğu da bu iki dünya arasındaki yolculuk. Zahir’de yani görünende insanlarla paylaştıklarım, çalışmalarım, okuduklarım, bugüne kadar biriktirdiğim günlük hayatta ne varsa; Batın içinse Batıni tarikatlardan ezoterik akımlara, kadim bilgilere, kutsal kitaplardan spiritüel kaynaklara yoğun bir okuma ve araştırma gerçekleştirdim; içlerinde yer aldım. Zahir, yaşadığım hayatın getirdikleri, Batın, bu süreçte üzerine yaptığım özel çalışmaların günlük yaşamla harmanlanması oldu. Sadece kitaplarla yetinmedim, o inançları bilgileri, öğretileri yaşayan insanlarla birlikte oldum, anlamaya çalıştım. Sonrasında kendi sentezimi yarattım. Her birimiz günlük hayatın hengamesi, karmaşası, getirdikleri ile insanın ve yaşamın ötesindeki git-gel deyiz. Yürek ile beynin; düşünce ile sezgilerin arasındaki git-gelle vücut bulan. Gitme Zamanı, Batın ile Zahir arasındaki kavgamızda aradığımız soruların cevaplarını ortaya kaynakları koyarak okuruna bırakıyor. Bu kadar kısa bir zamanda bir sosyal harekete dönüşmesi de aslında zamanın geldiğini, hatta geçtiğini gösteriyor.

Paylaş