VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Ağustos 2013 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Zaman Çarkı son kez dönüyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Zaman Çarkı son kez dönüyor

14 kitaptan oluşan fantastik seri “Zaman Çarkı”nın son kitabı Türkçede. 1059 sayfalık final kitabı ile 23 yıllık bir efsane de sona ermiş oluyor.

Özlem Akalan
ozlemakalan@gmail.com


2004 yılının bir kış günüydü, büyük bir “fantastik” açlıkla Kadıköy’deki Penguen Kitabevi’ne girdiğimde. Fantastik kitapların dizildiği raflar önünde bir süre oyalandıktan sonra yanıma yaklaşan görevli ile sohbet etmeye başladık. “Yüzüklerin Efendisi” kadar iyi ve yeni bir şey peşindeydim. Sullar seller gibi aktığını ve “Yüzüklerin Efendisi”nden daha iyi olduğunu iddia ettiği “Zaman Çarkı” serisinin ilk kitabını uzattı görevli bana, elimden bırakamayacağımı söyleyerek. Raflarda sırasını bekleyen üç kalın cilt daha bana göz kırpıyordu. “Kim korkar dört tane kalın ciltten” diyerek seriyi okumaya başladım. Günler günleri, aylar ayları, hatta yıllar yılları kovaladı. Ben okudukça, yeni bir kitap daha çevriliyordu; dört kitap diye başladığım seri bugün geldi on dördüncü kitaba dayandı! Ama artık bu son! “Zaman Çarkı”, serinin hayranları için son kez dönüyor ve binlerce sayfalık öykü, “Zaman Çarkı’nın Son Kitabının Sonu” notuyla nihayete eriyor.
Bu seri hakkında yazmak hayli zor. Okuyanlar, zaten forumlarda, Facebook’ta, siteyle ilgili açılmış onlarca sayfada tartışıyorlar da tartışıyorlar. ABD’de milyonları geçen fan’ları kadar Türkiye’deki fan’lar da serinin sıkı takipçileri. Seriyle hiç tanışmamış olanlar içinse, ancak ana hatları çizmek mümkün. Geçmiş ya da gelecekte, farklı bir çağda geçiyor hikâye. Bilmediğimiz bir dünya, bilmediğimiz topraklar. Ve elbette, kimi karanlığın kimi de aydınlığın takipçisi çok sayıda ırk. (Tıpkı “Yüzüklerin Efendisi”nde olduğu gibi).
Evrenin itici gücü olan “Gerçek Kaynak”, Zaman Çarkı’nın çevirir ve yaşamın da kaynağıdır. Birlikte ve aynı zamanda birbirine karşı çalışan eril yarı (saidin) ve dişil yarıya (saidar) bölünmüştür. Saidin’i erkekler, saidar’ı ise sadece kadınlar kullanabilmektedir. Gerçek Kaynak’tan çekilebilen “Tek Güç” sayesinde yönlendirebilme yeteneğine (bir çeşit büyü) sahip kadın ve erkekler yani Aes Sedai’ler vardır. Sayıları azdır ve çoğunlukla sıradan insanlar arasında güvensizlik ve korku yaratırlar. Karanlık Varlık (Shai’tan), Ejder lakaplı Lews Therin Telamon ile giriştiği son savaşta yakalanıp hapsedilmiştir. Ne var ki yakalanmadan önce “Saidin”i lekelemiştir. Artık bu güce kucak açan erkekler delirerek ölmektedir. Köyünde sakin bir hayat süren genç Rand al’Thor, karşılaştığı birçok olayın ardından Telamon’un reenkarnesi olduğunu ve Yenidoğan Ejder olarak Karanlık Varlık’a karşı savaşmak zorunda olduğunu anlar. Üstelik delirmeden “Saidin”e ulaşabilmektedir. Hapsedildiği yerden kaçan ve dünyayı ele geçirmek için tekrar gücünü toplayan Karanlık Varlık taraftarlarını toplarken, Rand da en yakın iki dostu Perrin Aybara ve Matrim Cauthon ile yollara düşer, macera başlar... Hem de ne macera! Her biri ortalama bin sayfalık 14 cilt!


23 yılda tamamlandı

Tamamlanması tam 23 yıl süren serinin takipçilerinin ortak noktası, fantastik edebiyata düşkünlüklerinden çok müthiş sabırları olsa gerek! İlk roman olan “Zaman Çarkı - Dünyanın Gözü”, raflarda yerini alır almaz 45 bin adet satmş. Ardından gelen ikinci kitap, “Büyük Av” piyasaya çıkınca, ilk kitabın satışı tekrar canlanmış. Böylelikle 23 yıl boyunca serinin satışı, eklenen her yeni kitapla arttıkça artmış.
2013’te, kitaba son noktayı koymak ise ne yazık ki serinin yazarı Robert Jordan’a nasip olmadı. 2007 yılında kalp yetmezliğinden öldüğünde geride tamamlanmamış bir final bırakmıştı. Aslında Robert Jordan, daha ilk kitabı yazarken, hikâyenin sonunu da belirlemiş. 1984 yılında yayıncısının kapısını çalan ve “harika bir fantastik hikâye buldum ve toplamda 6 kitap olacak” dedikten yaklaşık beş yıl sonra ilk romanı piyasaya çıkarmış. Nükleer denizaltılarda mühendis olarak çalışan Robert Jordan’ın yazarlık serüvenine atılması tesadüf eseri eşi Harriet ile bir kitapçıda tanışmasıyla başlamış. Yaralandığı için izinde olan Jordan, Kuzey - Güney savaşıyla ilgili bir hikâye yazmak istediğini anlatınca, editör olan Harriet ona yardım etmiş. Yıllar içinde yazarlığı askerliğe tercih eden Jordan, Reagan O’Neal mahlasıyla yazmaya başlamış. Ardından başka mahlaslarla romanlar yazıp, gölge yazarlık yapmış, “Conan” serisi için hikâyeler yaratmış. Ve elbette tahmin edeceğiniz üzere Robert Jordan da onun, yani James O. Rigney’nin, mahlaslarından biri.
Robert Jordan, 12’nci ve son kitap olarak tasarladığı “Işığın Anısı” üzerinde çalışırken, her ne kadar seriyi kendisinin tamamlamak istediğini söylemiş olsa da hastalığı ilerleyip çalışamaz duruma geldiğinde, serinin finali Brandon Sanderson’a teslim etmiş. “Elantris” ve “Mistborn” romanlarının da yazarı olan Sanderson, Harriet’tan yazarlık teklifi aldığında ilk olarak şunları düşünmüş: “O kitapları ancak Robert Jordan yazabilir. Ama başkasının yazması gerekiyorsa o kesinlikle ben olmalıyım!”

Kolay bir seri değil

Jordan’ın geride bıraktığı 200 küsur sayfalık el yazmaları ve eşine anlattığı final üzerinde çalışan Sanderson, eleştirmenlere ve en önemlisi serinin fan’larına göre iyi bir iş çıkardı.
Yer yer sıkıcı olacak boyutta detaya giren, yol üzerindeki her çakıl taşını, her giysiyi en ince ayrıntısına kadar anlatan Robert Jordan’ın bu serisini okumak pek de kolay bir iş değil. Çok fazla karakter, tarihi olay ve entrika oluşu okuma hızınızı zaman zaman kesiyor, başa dönüp yeniden yeniden okuyorsunuz. Zaten muhtemeldir ki bu nedenle her kitabın sonunda belli başlı karakter ve olayları hatırlatan bir sözlük bulunuyor. 2004 yılında yayınlanan “Yeni Bahar” ise, ana hikâyeden 20 yıl kadar önceye gidiyor ve Moiraine ile Siuan Sanche’nin Rand Al’Thor’un bulmalarına kadar uzanıyor. Seriyi okuyacaksanız, bu kitapla başlamanızı öneriyorum.

Herkes filmi bekliyor

“Yüzüklerin Efendisi”nin başarılı bir biçimde beyazperdeye aktarılmasının ardından elbette “Zaman Çarkı” hayranları da büyük bir umutla serinin sinema filmlerini bekliyorlar. Ne var ki, henüz müjdeli bir haber vermek zor. 2000 yılında Robert Jordan, NBC televizyonunun ilk kitap olan “Dünyanın Gözü”nü TV dizisi olarak çekmek istediğini açıklamıştı. Ne var ki bu proje henüz hayata geçmedi. 2008 yılında Universal Pictures’in ilk kitabın film haklarını satın almasıyla serinin takipçilerinin meraklı bekleyişi devam ediyor.
İlk kez 1999 yılında bilgisayar oyunu da yapılan “Zaman Çarkı”nın PS3 ve Xbox için tasarlanan oyunlarının bilgisi 2010 yılında medyada yer almıştı ne var ki henüz bu alanda da bir gelişme yok.
İlk olarak Dabel Brothers tarafından çizgi romana adapte edilen “Zaman Çarkı” serisi, “Yeni Bahar” ile başlıyor. İlk bölümü 2005 yılında yayınlanan “Zaman Çarkı” çizgi serisi, Dynamite Entertainment tarafından yayınlanan 35’inci sayıyla devam ediyor.Paylaş

Yeni sayı yeni heyecanBu ay kapağımıza Türk edebiyatının yaşayan en büyük yazarlarından Selim İleri'yi aldık. Selim İleri, edebiyatta 51 yılı geride bıraktı ve bu yıl karşımıza iki yeni romanla çıktı.

Devam