VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
30 Temmuz 2018 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Zamanını aşan tutkulu bir kadın: Emily Brontë
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Zamanını aşan tutkulu bir kadın: Emily Brontë

Yazdığı tek kitabı Uğultulu Tepelerde çizdiği tutkulu ve ihtiraslı kadın portreleri ile Viktorya Dönemi İngiltere'sinin ideal kadın normlarını paramparça eden ve 30 yıllık kısacık hayatında adını dünya edebiyatına yazdıran Emily Brontë'nin bu gün 200'üncü doğum günü.


Emily Brontë 30 Temmuz 1818'de Thornton, Yorkshire'da doğdu. Üç kız kardeşi (Charlotte, Emily ve Anne) ile küçük yaşlardan itibaren gezindiği hayal alemleri aslında hepsinin içerisindeki sanatçı ruhunu ispatlar nitelikteydi. Lakin Viktorya döneminin kadınlara yönelik baskıcı ve kısıtlayıcı tavrı ve bilakis kadınların ev içi dışında yetenekli olmadığı düşüncesi bu üç kız kardeşin önüne engeller koymuştur. Öyle ki üç kardeşin beraber yazdığı şiir kitabı, 1846'da kadına yönelik bu önyargılardan sıyrılmak adına unisex yani hem erkek hem de kadın ismi olarak kullanılan isimlerle basılır. Kullandıkları mahlaslar kendi isimlerinin baş harfleri ile paralellik gösterir. Charlotte Currer Bell, Emily Ellis Bell ve Anne Acton Bell mahlasını kullanır.
Şiirlerinde mistik bir ton kullanan Emily Brontë'nin bu mistisizmi tanrıya değil doğayadır. Doğaya olan tutkusunu, ölümü anlattığı bu dizelerde şöyle betimler: “Güneşli saçlarımın/Ot köklerine sarıldığı zamandır…” Bu doğa ile bütünleşme, doğanın gücüyle var olma isteği şiirlerinin yanı sıra tek romanı olan "Uğultulu Tepeler"de de görülür. "Uğultulu Tepeler"in hırçın karakteri Heathcliff çalılık/fundalık ve sarp yokuş sözcüklerinin birleşimi ile oluşan bir isme sahiptir ve bu iki kelime aslında onun karakterini tanımlar ve duygularını betimlerken özellikle doğal olaylara göndermeler yapar.
"Uğultulu Tepeler" aslında üç ciltlik bir romanın ilk iki cildidir, üçüncü cildini ise en küçük kız kardeş Anne tarafından yazılan "Agnes Grey" romanıdır. Lakin Charlotte, Emily öldükten sonra 1850'de romanı yayına hazırlayıp, düzenlemiş ve Emily'nin gerçek ismiyle, tek başına bir eser olarak "Uğultulu Tepeler" ismiyle yayımlamıştır
Emily, evdeki ve okuldaki olumsuz yaşam koşulları sebebiyle zayıf düşer ve erkek kardeşinin cenazesi sırasında kaptığı soğuk algınlığı tüberküloza dönüşür. 19 Aralık 1948'de vefat eden Emily'nin saçları ot köklerine sarılırken, Heathcliff'in nefreti hala ilk günkü gibi diridir.

Paylaş