VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Ağustos 2013 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Zaytung''tan VatanKitap''a özel kitap tanıtımları
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Zaytung'tan VatanKitap'a özel kitap tanıtımları...Ve Susam Taneleri Vardı Klavyede
Onat Çalefe
Şiir
Aydınlar Ozalit&Fotokopi Merkezi


Türk şiirine yeni bir soluk getirmek isteyen şairin 3. kitabı, sosyal medyada ünlü olamayan, arkadaşlık teklifleri bir bir geri çevrilen günümüz modern insanının dramı üzerinde yoğunlaşan şiirlerden oluşmakta. "7 kara gecenin sonunda yalnızca 3 RT", "Icq'ya geri dönüş", "Bu adam bu kadınları nasıl tavladı?" isimli eserlerin özellikle ön plana çıktığı kitap, şairin önceki yayınları gibi yine kendi çabasıyla 150 kopya halinde Beşiktaş Aydınlar Ozalit&Fotokopi Merkezi'nde çoğaltılmış. Dış kapağınıysa, şairin kendi çektiği "Balat'ta sümüklü çocukların arkasından görünen ağlayan palyaço" fotoğrafı süslüyor.


Hürrem Sultan'ı Kim Öldürdü?
Ahmet Bahtiyar Tomaç
Tarihi Roman
Kalafat Yayınları


Tarih öğretmeni Ahmet Bahtiyar Tomaç'ın Osmanlı, Hürrem Sultan ve saray entrikalarını anlatan kitapların trend olduğu dönemde "şu işten biraz da biz ekmek yiyelim" gazıyla yazmaya başladığı eser, aslında 2012 Şubat ayı gibi baskıya girmiş olmalıydı. Lakin gerek yazarın iş bilmezliği, gerekse de yayınevinin basiretsizliği gibi nedenlerle ancak bu hafta raflarda olabildi. Gündemi 2 sene geriden takip edip hala bu konuda bir şeyler merak edenler ya da yazarın öğrencisi olup sınıfta yalakalık etmek isteyenler için ilgi çekici olabilir...


Tutunur Gibi Olanlar
Erinç Kumbay
Roman
Demlik Yayınları


Oğuz Atay'ın ölümsüz eserinden ilhamla kaleme alınan roman, ne tam tutunabilmiş ne de tutunamayıp “kaybeden” tribinin ekmeğini yiyebilmiş iki arada bir derede 4 karakterin bir kuruyemişçide kesişen öykülerini anlatıyor. Futbol, ülkenin hali, emlak piyasası, askerlik anıları, karı kız meseleleri ve gündeme dair sığ siyaset üzerine 800 sayfa okuyacak sabrı olan varsa buyursun. Meraklısına...


Prusya'da Feodal Toplum, Tarım Sistemi, Ataerkil Görüngü ve Ben
Huebert von Shadeling
İnceleme-Araştırma
Tarihçelik Yayınevi


1800'lerin yoğun siyasal yazın ortamında 'ben de varım' demek için yola çıkarak geniş bir sosyolojik çözümleme yapma hevesinde olan Shadeling'in tek ve baş yapıtı sayılan eser, ilk birkaç sayfadan sonra yazarın konudan sıkılarak uzaklaşmasıyla beraber Prusya'nın en güzel mangallık piknik alanları, Prusya'da şahane balık nerede yenir, Prusya'nın kısıtlı gece hayatı gibi önemli konulara temas ediyor. Von Shadeling'in Paris'e taşınmasıyla beraber "Ooo esas ortam burdaymış abicim" sözleriyle biten kitap, sosyolojik yazında az görülen bu sürpriz sonuyla da hayli etkileyici.


Pişmaniye Günlükleri
Edip Karalan
Roman - Otobiyografi
Bozuk Satıh Yayınları


26 yıl boyunca Düzce civarında küçük bir dinlenme tesisinde tezgahtar olarak çalışan Edip Karalan’ın kendi gerçek hayat hikayesinden yola çıkarak yazdığı yarı otobiyografik roman, okuyucuyu pişmaniye, “canım eltim” havlusu ve üzerinde isim yazılı tahta anahtarlıkların büyülü dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor. 20 dakikalık molalarımızın o isimsiz kahramanlarını daha yakından tanımak, dışarıdan huzurlu görünen dinlenme tesislerinin arka planında yaşanan kan ve gözyaşıyla dolu iktidar mücadelesini birinci ağızdan dinlemek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir eser.Kadınlar Kadınlar...
Arda Balıklıköy
Roman
Trivela Yayınları


"Aşk sadece bir yanılsama mı, yoksa cevizi bademi fazla kaçırınca mı böyle oluyorum ben?" sözleriyle başlayan roman, kadın ruhundan çok iyi anladığınıiddia eden Arda Balıklıköy’ün yeni eseri. Türk edebiyatının yalnız çocuğu Arda’nın, kişisel Facebook hesabından yazdığıiletileri birleştirerek ortaya çıkardığı romanını online olarak okumak istiyorsanız facebook.com/cryingwolf hesabına arkadaşlık teklifi yollayabilirsiniz.

Aynı
Gökhan İyicek
Roman
Korsanlar Yayınevi


Daha önce televizyonlara defalarca dizi senaryosu yollamasına rağmen bir türlü başarılıolamayan Gökhan İyicek, "Aynı" adlı eserinin televizyona uyarlanacağından neredeyse emin. İstanbul'da bir köşkte yaşayan ailenin entrika dolu yaşamını kaleme alanİyicek, romanı için "Aslında bir içyapım müdürü tanısam hiç bunlara gerek kalmazdı" ifadelerini kullanmayı tercih ediyor.

Onun Bunun Çocuğu
Metin Kuyular
Roman
Yeraltından Notalar Yayınevi


İlk 50 sayfasındaki galiz küfürlerle beraber insanın kendini tam anlamıyla yeraltıedebiyatının içinde hissettiği eser, ilerleyen sayfalarda yazarın, tüm bu sözleri 3. kez kapısına gelen ev sahibinin ardından söylediğinin anlaşılmasıyla beraber temposundan bir miktar kaybediyor. Yalnızca türü çok sevenler için ideal.

Paylaş