VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com Vatan Kitap | Başka türlü bir şey
Gazetevatan Anasayfa
15.04.2015
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Başka türlü bir şey

Başka türlü bir şey

Hayko Bağdat yeni kitabı, “Gollik”te birbirinden ilginç, komik, can sıkıcı ve hüzün veren hikayeler anlatıyor ve “Bize ne oldu?” sorusunu sorduruyor

S.SERDAR GÜREL


Başka bir şey anlatacağım sizlere…” vaadinde bulunuyor okurlarına Hayko Bağdat ikinci kitabı “Gollik”te. Peşinen söyleyeyim bu sözünde de durmayı başarıyor.

Rum bir anne, Ermeni bir babanın çocuğu olarak bu topraklarda dünyaya gelmenin ona yaşattıklarını aktarırken taraf olmayı seçmiyor, duygu sömürüsüne hiç bulaşmıyor, süslemiyor, büyütmüyor, sadece yoluna çıkanları, göz göze geldiklerini, tokalaştıklarını, itiştiklerini, birlikte gülüştüklerini bizlere anlatıyor. Bunu da oldukça keyifli, akıcı bir dille yapıyor Hayko Bağdat.

Sanki bir dost sofrasında karşılıklı iki duble parlatırken konuşurken dökülen kelimeler, ya da evinde orta şekerli bir kahve içerken aile albümünden çıkan fotoğraflar gibi samimi, içten ve gerçek.

Kitap kolay okunuyor, sayfalar su gibi akıp gidiyor, ama kolay hazmedildiği anlamına gelmiyor tüm bunlar. Dakikalarca gülünen bir anının üzerine yumruk yemiş gibi sarsılmanıza neden olacak satırlar karşınıza çıkınca başlıyor bu hazımsızlık.

Neyse ki onun ilacının da yine bu satırlarda gizli olduğunu görmek tedavinin başlangıcını oluşturuyor. Patrik’in karşısında koskoca teyple “Gollik” gibi kalan Hayko Bağdat oluyorsunuz bir anda ya da taksici amca ile taksiden inen çocuğun hikâyesinde taraf olmak yerine o çocuğun ta kendisi olmuş buluveriyorsunuz kendinizi…

Ve kitabı kapatıp yerine koyduğunuzda, Kemal Gökhan Gürses’in ön sözde altını çizdiği gibi “asıl bize ne oldu” sorusunu soruveriyorsunuz kendinize. Hayko Bağdat bu soruyu sordurmayı başarıyor ve işte asıl büyük işi böylece yapıyor bence.

“Gollik” keyif veren, kahkahalar attıran, sarsan, can sıkan ve “Bize ne oldu” sorusunu sorduran samimi bir kitap. On sekiz hikâyenin bir araya gelmesiyle oluşan tek bir hikâye. Belma’nın, Keti Anne’nin, Hacı Cemil Dede’nin, Herman Baba’nın, Rumların, Türklerin, Ermenilerin, Kürtlerin, Süryanilerin, Yahudilerin, Patrik’in, Aşkın, Sony FH B-900’ün, taksici amcanın, Kınalıada’nın, Aras’ın, Teo’nun, okuyucunun, Hrant Dink’in, Mıgırdıç Magrosyan’ın, ötekilerin, koruma polisinin, koruma polisinin kedisinin, palyaçoların, yazarın, okurun ve tüm Golliklerin tek bir hikâyesi.

Sonu olmayan bu hikâyenin ilerleyen sayfalarının iyiliğe, güzelliğe ve mutluluğa dair yazılmış olması dileğiyle.

Paylaş
YORUMLAR