VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com Vatan Kitap | Bir VatanKitap’ın perde arkası
Gazetevatan Anasayfa
15.09.2018
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bir VatanKitap’ın perde arkası

Bu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu.

Bu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Afife Jale'nin yaşamını araştırırken dönemin bilinmeyen pek çok yüzüyle karşılaştığını vurgulayan Balcıgil'in Afife Jaleler kadının adının olmasını sağladı ifadesi röportajın en dikkat çekenleri arasında.

Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Bu özel röportajların fotoğraflarını Safiye Altınkum çekti.

Bu ayın en beklenen kitabı ise Adalet Ağaoğlu'nun Düşme Korkusu. 17'sinde satışa sunulacak olan bu öykü kitabını ilk okuyanlardan biri olarak yayınevinin de izniyle ilk kez VatanKitap kitabın ilk bölümünü yayımlıyor.

Şeytan Ayetleri kitabıyla yarattığı tartışmalarla uzun dönem gündemden düşmeyen Salman Rushdie'nin yeni romanı Altın Evi Levent Tülek inceledi. Arjantinli yazar Alberto Manguel'in Arjantin'deki cunta yönetiminin parçaladığı hayatları anlattığı yeni novellasını Tekin Budakoğlu değerlendirdi.

Üstadımız Haydar Ergülen, şiirimizin ve edebiyatımınızın yükselen değeri Fazıl Hüsnü Dağlarca'yı Karşıdüşüncede (1961-62'de yayımlanan Vatan Gazatesi yazıları) yer alan yazıları üzerinden andı ve sordu: Şiir yazanlara soruyorum öncelikle, kaçımız Dağlarca’yı baştan sona bir kez olsun okuyabildik? Öyleyse, böyle yazan birini eleştirmek herhalde hepimizi aşar!

Ayrıca Klasiklerin haklı yükselişi, Ara Güler'in bilmediğimiz yönü olan öykücülüğü ve Burhan Sönmez'in modern insanın hayatını sorguladığı yeni romanı Labirent üzerine değerlendirmeler de bu sayıda yer alıyor. Bir sonraki sayıda görüşmek üzere.

Paylaş
YORUMLAR