VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com Vatan Kitap | Bridget Jones dul ve çocuklu
Gazetevatan Anasayfa
14.07.2015
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bridget Jones dul ve çocuklu

Bridget Jones dul ve  çocuklu

Günlüğüyle olay yaratan, sonunda aşkı bulup Mark Darcy’sine kavuşan Bridget Jones artık 51 yaşında. Üstelik iki çocuklu, dul, kötü alışkanlıklarından kurtulamamış, hâlâ sakar ve hâlâ aşkı arıyor.90’ların sonunda hayatımıza bomba gibi düşmüştü Bridget Jones. Otuzlu yaşlarında Londralı bir kadın olarak kaleme aldığı günlüğünde hayatın ve aşkın doğasını keşfetmeye çalışıyordu. Zorlu bir süreçti bu; çünkü Bridget sürekli kilo alıyor, gardırobunda giyecek bir şey bulamıyor, sakarlıklarıyla çevresindekilere dehşete düşürüyor, sigara ve içki içiyor, abur cubur yiyor, annesiyle sürekli didişiyor, yanlış erkeklere çatıyor ve en sonunda da iki erkek arasında kalıyordu. Tüm kadınlar, onda kendilerini gördüler. Sonuç olarak Helen Fielding’in “Bridget Jones’un Günlüğü“ ve “Mantığın Sınırı“ romanları 40 ülkede 15 milyonun üzerinde sattı.

Her şey, İngiliz yazar Helen Fielding’in 1995 yılında The Independent gazetesinde yazmaya başladığı “Bridget Jones’un Günlüğü“ adlı köşe ile başladı. Kadınlar tarafından büyük ilgi gören yazılarını bir yıl sonra aynı adla kitaplaştıran Fielding, 1999’da serinin ikinci kitabı “Mantığın Sınırı“nı yayınladı. Renée Zellweger’in başrolünü üstlendiği 2001 ve 2004 yapımı filmler de en az kitaplar kadar ilgi çekti. Serinin 2013’te piyasaya çıkan son kitabı “Deliriyorum Bu Çocuğa”da Fielding okuru, Bridget’i yarattığı tarihten 18 yıl sonraya, bugüne götürüyor.

RAHİBE BRIDGET

Evlenmiş, mutlu mesut yaşarken Mark Darcy’nin beklenmedik ölümüyle Bridget Jones’un hayatı bir kez daha alt üst olmuştur. İnsan hakları avukatı olan Darcy, Sudan’ın Darfur bölgesinde aracının mayına çarpması nedeniyle olay yerinde ölmüştür. Darcy’nin ölümünün üzerinden 5 yıl geçmiş, Bridget 7 yaşındaki oğlu Billy ve 5 yaşındaki kızı Mabelile başa çıkmanın yolunu aramaktadır. Hayatındaki bu çok önemli gelişmelerin dışında Bridget bildiğimiz Bridget’tir. Sakar, kilolu, sivri dilli, giyimine özen göstermeyen, her şeyi ihmal eden, teknoloji özürlü ve tüm bunlar yetmezmiş gibi artık 51 yaşında “orta yaşlı“ bir kadın.
Romanın başında, Darcy ile evliliklerinden sonra başından geçenleri hızlıca özetleyen Bridget, bir yıl önceye döner ve 30 yaşındaki sevgilisi Roxster ile tanışma macerasını anlatır okura.

Yas sürecinin ardından, önceki kitaplarından tanıdığımız ve artık ailesi gibi olan dostlarının bitmek bilmeyen ısrarları üzerine rahibe hayatına son verip bir sevgili arayışına girer. Ama önce kendine çeki düzen vermesi gerekir; bir obezite kliniğine gider ve hayli zorlansa da 60 kiloya düşer.

Kişisel gelişim kitapları okuyup ilişki kurallarını tekrar gözden geçirir. Artık hazırdır. Ancak ortada ufak bir sorun vardır; sevgili adayı yoktur. Uzaktan kumandaların hangisinin ve nasıl televizyonu çalıştırdığını bile henüz öğrenememiş olan Bridget, çağı yakalamak için çareyi sosyal medyada bir yer edinmekte bulur. İlk denemeyi Twitter ile yapar ve elbette yaşadığı birkaç fiyaskonun ardından sanal ortamda Roxster ile tanışır. Son derece yakışıklı, centilmen ve eğlenceli Roxster’ın 29 yaşında olması (ya da Bridget’in 51 yaşında olması) dışında ilişkilerinde hiçbir sorun yoktur. Tabii ki, iki çocuğuna bakıcı ayarlamak, Roxster evde kaldığında çocuklar okula gidene kadar onu yatak odasında saklamak gibi ayrıntıları bir kenara bırakırsak…

ZAVALLI ÇOCUKLAR!

Geçen bir yılı anlatmaya bu noktada son veren Bridget, şimdiki zamana döner ve bir kez daha yeniden başlamak için güç toplar. Neredeyse mükemmel olan Roxster aradaki yaş farkı nedeniyle Bridget’i terk etmiştir. Üstelik elinde bir türlü konsantre olup da bitiremediği bir iş vardır: Henrik Ibsen’in “HeddaGabler” oyununu sinemaya uyarlayan ve bunu bir yapım şirketine kabul ettiren Bridget’in senaryo yazması gerekmektedir. Ancak hiçbir işi tam olarak ve zamanında bitiremeyen kahramanımız elbette bu işte de çuvallar.
Yeni bir aşk bulup hayatını düzene koymak için çabalayan Bridget’in çocuklarını ihmal ettiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü o, aşk peşinde koşmadığı zamanlarda da pek mükemmel bir anne imajı çizmiyor! Evde yemek pişirirken sık sık yangın çıkaran, dişçi randevusu almayı unutan, Billy ve Mabel’in bitlendiğini kimseye söylemediği için yakınlarındaki herkesin bitlenmesine neden olan, okula asla vaktinde yetişemeyen, diğer çocukların velileri ve öğretmenlerle sürekli dalga geçip didişen Bridget elbette çuvalladığının farkındadır. Yine de çocuklarına hem annelik hem de babalık yaparken iniş çıkışlar yaşasa da tam “zavallı çocuklar” diye üzüleceğiniz anda Bridget öyle bir manevra yapıyor ki, mükemmel olmasa da iyi bir anne olduğunu kanıtlayarak okurun yüreğine su serpiyor.

“Deliriyorum Bu Çocuğa”nın 400 küsur sayfa olması gözünüzü korkutmasın. Her zamanki günlük tarzıyla, hızla okunuyor. Yaşanan büyük trajediye takılıp okura duygu sömürüsü yapmaması, muzipçe gülümsetmesi de en büyük artısı. İlk romanları okumadıysanız da üzülmeyin çünkü Pegasus Yayınları, her üç kitabı birden yeniden bastı. Tatile çıkarken bu üçlemeye bavulunuzda mutlaka yer açın!

BridgetJones'un ilişki kuralları

BridgetJones'un, çoğu fildişi kulelerinde yaşayan kişisel gelişim gurularının kitaplarından derlediği ilişki kuralları. Elbette hepsi teorik ve Bridget neredeyse hiçbirine uymuyor.

Sarhoşken mesaj atma
Klas ol, kalas olma
Dakik ol
Özgün iletişim yolları kullan
Randevulaştınız yere git, yanlış yere gitme
Kafasını karıştırma
Mantıklı, sağduyulu ve tutarlı ol
Takıntıya dönüştürme, hayal kurma
Araba kullanırken kafayı takma, hayal kurma
Gerçekte olup bitene tepki ver, olmasını dilediğin şeye değil
İlk randevuda ne öneriyorsa ayak uydur (Köpek dövüşü ve elbette seks hariç)
Seni mutlu ettiğinden emin ol
Nesnelliğini korumaya çalış
Geldiğinde hoş karşıla, gitmek istediğinde bırak gitsin
Zilzurna sarhoş olma veya kafayı bulma
Sakin, gülümseyen bir prenses ol
Seksi ama içinde rahat ettiğin kıyafetler giy
Şunlardan asla bahsetme: Eski sevgililer, ne kadar kilolu olduğun, özgüven yoksunluğu, problemler, sorunlar, para, selülit, botoks, yağ aldırma, cilt bakımı, korseler, evlenince paylaşacağınız otopark, düğündeki oturma planı, çocuk bakıcıları, evlilik, din.

Paylaş
YORUMLAR