VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com Vatan Kitap | Butik kitap fuarları zamanı
Gazetevatan Anasayfa
14.06.2016
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Butik kitap fuarları zamanı

Butik kitap fuarları zamanı

Haydarpaşa Kitap Günleri (1-5 Haziran), ne yazık ki, edebiyatımızın kalitesine yakışmayacak şekilde protesto edildi.

Birileri Selim İleri’nin bu fuarın Onur Yazarı olmasından ideolojik nedenlerle hoşlanmamıştı. Olabilir. Herkesin her yazarı sevmesini, fikirleri ile örtüşmesini, savunmasını beklemek gibi baskıcı bir beklentim elbette yok.
Ancak insan ister istemez, edebiyata, kitaba dair tartışmalarda belli bir seviye, entelektüel derinlik arıyor. Hele hele bir kitap fuarı ile ilgili konunun bile dönüp dolaşıp gündelik siyasete takılması ve tüm bu tartışmalarda popülist ve slogancı bir dil kullanılması insanı gerçekten bunaltıyor. Zaten kültür-sanat etkinlikleri her geçen gün azalırken bir de varolanı sığ sulara çekmek...
Neyse ki, söz konusu, Selim İleri gibi edebiyat sevgisi ile düşünen ve yazan bir yazar; edebiyat insanı olduğu için tartışmayı başlatanlar amaçlarına çok da ulaşamadı. Ateş alevlendiği yerde söndü, kaldı. Bu noktada Selim İleri’ye onurlu ve bilge duruşundan ötürü bir kez daha hayran kaldım.

Bu tartışmanın bir diğer kötü yanı da, Haydarpaşa Kitap Günleri’nin önemini gölgelemesiydi... Çünkü bu “butik fuar” bize çok önemli bir ihtiyacı ve büyük bir sorunun çözümünü gösteriyordu.

Malum, Türkiye’de kitap fuarı denince aklımıza TÜYAP Kitap Fuarları gelir. Haklı ve kazanılmış bir sıfattır bu. Hemen her koşulda (siyasi, ekonomik) okurlarla yayıncıları ve yazarları buluşturmuştur bu fuarlar. Ancak her yıl daha büyüyen, büyüdüğü için şehir merkezindeki alanlara sığmayan, bu nedenle şehir dışına taşınan bu fuarlar da okurun farklılaşan ve çoğalan beklentilerini karşılayamıyor.
Zira Türkiye eski Türkiye değil. Artık toplumun bir kesimi Avrupa düzeyinde okuyor. Yayıncılar Birliği’nin her yıl açıkladığı rakamlar ortada. Ancak kitabevi zincirleri hâlâ yeterli düzeyde değil. Online kitap satışı ise psikolojik faktörlerden ötürü okurların kitap alışverişindeki tüm beklentilerine seslenemiyor. Bu da kitap fuarlarını ve etkinliklerini her geçen gün daha önemli kılıyor. AVM’lerin düzenli olarak imza günleri yapması, belediyelerin okuma günleri düzenlemesi gibi...

Bu yükselen trend ise bir başka ihtiyacı gösteriyor. İşte Haydarpaşa Kitap Günleri bence, bunun adını koydu. Demek ki, büyük kitap fuarlarının yanı sıra sene boyunca “butik kitap fuarları”na da ihtiyacımız varmış.
Mesela Haydarpaşa’da büyük yayınevleri ile eşit yer aldığı için küçük yayınevleri kendini gösterebilmişti. Bunun zaman içinde okurun hep aynı kitapların etrafında dönüp durmamasına ve sektörün “çok satanlar”la sınırlı kalmamasına muhakkak bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Yeter ki, sürekliliği olsun. Zaten kitap fuarları biraz da bunun için yapılır. Yıl boyu öne çıkamayan kitaplara, yazarlara şans vermek için.

Umarım, bu tür butik kitap fuarlarının devamı gelir. Hatta bu fuarlar tematik bile olabilir. Polisiye kitapları, yemek kitapları, gezi kitapları, şiir kitapları vd. fuarları gibi. Hatta ve hatta “son on yılın kitapları fuarı” bile düzenlenebilir. Neden olmasın?

Paylaş
YORUMLAR