VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com Vatan Kitap | Çocukları kitaplarla baş başa bırakalım!
Gazetevatan Anasayfa
15.06.2018
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Çocukları kitaplarla baş başa bırakalım!

Çocukları kitaplarla baş başa bırakalım!

Okullar tatile girdi bile. Çocuklardaki yaz sevinci, kaygılar altında bunalmış anne babalara da bulaşsa keşke. Kaygılar çoğaldığında, yaşama sevinci matlaştığında, sığınılacak liman, sanat ve edebiyat diye boşuna denmiyor; hepimizin yeni düşüncelerle, güçlü duygularla yenilenmeye ihtiyacı var. Çevremizdeki çocuklarla kitap okumak fevkalade çözümlerden biri, çünkü has çocuk edebiyatında, geleceğe gülümseyen bir umut var.


MÜREN BEYKAN

Yaz aylarında, her yaş için kitapçı raflarını dolduran eğlenceli kitaplardan seçmeye ya da yakınınızda kütüphane varsa, raflarını karıştırmaya zaman ayırsak, ilginç keşifler yapmamız mümkün. Özellikle miniklere seçenek çoğaldı. Okul öncesi yaş grubuna hazırlansa da, bizlerin de sevdiği resimli öykü kitapları birer felsefe küpü adeta.

Örneğin, Memo’nun güçbela taa Ay’a ulaşmasını, oradan bir “çörek” koparıp sevgili annesine getirmesini şiirsel bir dille anlatan, “Memo ve Ay” (Alice Brière-Haquet ve Célia Chauffrey). Sumru Ağıryürüyen’in Türkçesiyle şahane. Katalan sanatçı Rocio Bonilla’nın, doyulmaz desenleriyle öne çıkan “Dünyanın En Yüksek Kitap Dağı” (çev. Halil Türkden) da ayakları yerden kesiyor. Uçmak için deli olan, her tür kanadı deneyen Lukas, aslında nasıl uçabileceğini annesinin önerisiyle keşfediveriyor. Hem de ne yükseğe...

Serkan Aka ve A. Pınar Köprücü’nün “Ay Tutulması” ise, sürprizli sayfa düzeniyle benzersiz. Okura, Ay’ı aramaya çıkan Gece ve Gündüz’ün fantastik yolculuğunda, doğanın gerçekleri üzerine fısıldaşma fırsatı sunuluyor. Çocuklarla neler neler fısıldaşılmaz ki; her şeyde gizem, her şeyde renk, her şeyde tuhaflık görür onlar. Sonsuz merakları bizlere de farklı bir gözlük armağan eder.

Çocuklara davranışlarımız üzerine önemli noktalara değinildi geçenlerde. Sabancı Ün. Eğitim Reformu Girişimi (ERG) Direktörü Batuhan Aydagül, 11. Eğitimde Edebiyat Semineri’ndeki konuşmasında Alison Gopnik adlı profesörün kitabından söz etti: Ebeveynler marangoza dönüştü, oysa onlar birer bahçıvan olmalı, sadece toprağı sulamak ve bakımını yapmakla yükümlü, gerisini doğaya bırakan birer bahçıvan, diyormuş Gopnik. Çocukların güvende olmasını, sevgi görmesini sağlamamız yeterli, ötesi onların özgürlük alanı. (Bkz. e-dergi Keçi, sayı 9)
Bahçıvan ebeveyn olmak; çocuğun kitapla ilişkisinde de özgürlük alanını genişletmek, çocuğa güvenmek ve küçük hatalar yapmasından korkmamak anlamına geliyor. Aynı seminerde, uzman klinik psikolog, pedagog İnci Vural da, “Çocuğun en çok yalnız kalabildiği zamanlar, okuduğu anlardır. Zihinsel anlamda anne babasından uzaklaşabildiği, özgür ve yaratıcı bir faaliyetin içinde bulunabildiği anlar...” Ancak ebeveynlerin bu anlara, çocuğunun seçimlerine saygılı olmadığının da altını çizdi Vural.

Okumak özgürlüktür, özgürleşmektir deyip, çocuklara kitaplarla eğlenceli tatil günleri dileyelim. Ama onların seçimlerine saygı duyarak, bahçıvan sabrıyla onları gözetmekle yetinerek. Son önerimiz, aile sırlarıyla çocuklara sınırlar getirilmesini de düşündüren bir kitap olsun: Çocuklarla keyifli söyleşiler yapan Ömer Açık’ın yeni romanı “Taşkafa”. 13 yaşındaki İdil, inatçı dedesi yüzünden o güne dek hiç bilmediği birine aile albümünde rastlayıverir ve sonrası... Neler neler.

Paylaş
YORUMLAR