VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com Vatan Kitap | Dedektif Pamuk Prenses
Gazetevatan Anasayfa
14.02.2015
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Dedektif Pamuk Prenses

Dedektif Pamuk Prenses

Genç yetişkinler için yazan Salla Simukka’nın “Kan Kadar Kırmızı”daki kahramanı Lumikki, uyuşturucu satıcılarının, kirli polislerin ve mafyanın foyasını ortaya çıkarmak için hayatını tehlikeye atan, 17 yaşında bir lise öğrencisi.“Kan Kadar Kırmızı”, Finlandiyalı yazar Salla Simukka’nın Pamuk Prenses üçlemesinin ilk kitabı. Genç yetişkinler için yazan Simukka, 17 yaşındaki lise öğrencisi kahramanına Fincede Pamuk Prenses’in karşılığı olan sıra dışı bir isim vermiş; Lumikki. Ne var ki Lumikki ne Pamuk Prenses gibi simsiyah saçlara ne de porselen gibi bembeyaz bir yüze sahiptir. Sıradan gibi görünmekle birlikte hiç de sıradan bir genç kız olmayan Lumikki, anne-babasından uzak bir şehirde, sanat okulunda okumaktadır. Hep yalnız olmasına rağmen yalnız gibi görünmeyen Lumikki fark edilmemeyi hatta görünmez olmayı başarmaktadır. Dövüş sporlarına ilgi duyan Lumikki, her zaman olduğu gibi o gün de dersler başlamadan önce okulda kimsenin uğramadığı karanlık odaya girer. Derin derin soluklanır, nefesini dengeler ve günün getireceklerine kendini hazırlarken sıra dışı bir şey fark eder. Odada tuhaf bir koku vardır çünkü birileri kurutmak üzere karanlık odadaki iplere bir şeyler asmıştır. Kırmızı ışığı açınca Lumikki donakalır; kimsenin uğramadığı bu fotoğraf stüdyosunda düzinelerce 500 Euro kurumayı beklemektedir!

Kimseye görünmeden odadan çıkıp sınıfına giren Lumikki kısa bir süre sonra olayın esrarını çözer; yaşıtları Tuukka, Elisa ve Kasper, Elisa’nın evinde verdiği bir partinin sonunda bahçede bir çuval para bulmuştur. Paraların üzerinde kan olduğu içinde yıkayıp kurutmaya karar vermişlerdir. Elbette onca paranın nereden geldiğini sorgulamamaları ve okulun karanlık odasında kurutmaya kalkmaları büyük bir tedbirsizlik hatta akıl almaz bir hatadır. Bu olaya kadar birbirleriyle hiç iletişimi olmayan Lumikki ve üçlü çete, genç kızın çevirdikleri dolabı öğrenmesi üzerine ittifak kurarlar. İşin içinde Elisa’nın narkotik polisi babasının ve Rus mafyasının olduğunu ve hepsinin de Kutup Ayısı lakaplı birine çalıştıklarını öğrenmek, gençlerin hiçbirini bu tehlikeli maceraya atılmaktan alıkoymaz.

MACERA DEVAM EDİYOR

Salla Sumikka’nın “Kan Kadar Kırmızı” romanını, serinin “Kar Kadar Beyaz” ve “Abanoz kadar Siyah” kitapları takip ediyor. Gerilim dozunun yüksek olduğu ve temponun bir an olsun düşmediği romanlara imza atan yazar, önce “Kan Kadar Kırmızı” ismini bulmuş, seri sonradan gelmiş: “Bunun mükemmel bir isim olacağını düşünürken ‘Kar Kadar Beyaz’ ve ‘Abanoz Kadar Siyah’ı da kullanabileceğime karar verdim. (Pamuk Prenses masalının orijinalinde Prenses’in annesi “Teni kar kadar beyaz, dudakları kan kadar kırmızı, saçları abanoz kadar siyah bir kızım olsa keşke” der.) Yani önce romanın ismi sonra hikâye geldi.” Eleştirmenlerin, özellikle yarattıkları kadın kahramanların benzerliklerinden ötürü, “Ejderha Dövmeli Kız”ın yazarı İsveçli StiegLarsson’e benzettikleri Salla Simukka ilk romanını 18 yaşında yayınlamış ve Finlandiya’daki pek çok edebiyat ödülünü toplamış.


poker oyna -
poker oyunları

Paylaş
YORUMLAR