VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com Vatan Kitap | Doğada depresyon yoktur
Gazetevatan Anasayfa
11.01.2017
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Doğada depresyon yoktur

Doğada depresyon yoktur

En zoru okuyamamak. Bir kitabı zorlanmadan elinde tutamamak. Zaten insan anatomisine uygun değildir ya okumak, hangi pozisyonu alırsan al bir süre sonra sıkıntı verir ki, bence okur sayısının az olmasının en büyük sebebi de budur.

Ama hastayken hepten uyumsuz oluyor insan. Çoğu kez yatıyorsun, yatarken elini havada tutmak ya da kitabı başının bir tarafına koyup okumaya çalışmak... Zor... Tadı tuzu olmayan türden. Sıkıntılı da. O yüzden “Belki yarın” diyerek komodinin üzerine konuyor kitap. Diğerleri gibi. Tadına bakılamamış yemek gibi, iyice acıktırıyor insanı.

Böyle böyle bir sürü kitap birikmiş başucumda. Murakami’nin “Tuhaf Kütüphane”si, Başar Başarır’ın ilk romanı “Sibop”, Vedat Özkan’ın “Kokular Kitabı”nın üçüncüsü, Nilgün Marmara’nın yeni basım “Defterler”i, “Leonard Cohen’in Hayatı”, yeni yayınevlerimizden Hep Kitap’ın birbirinden güzel kitapları... Hepsi öyle bekliyor.

Dışarıda kar bir battaniye gibi tüm hayattı örttü. Kar taneleri, yapısı gereği sesleri emiyormuş, bu yüzden “kar sessizliği” denilen şey bilimselmiş. (Yeni öğrendim, hoşuma gitti.) Şehir sessiz. Kartopu oynayan çocukların neşesi de olmasa bir yas giysisi olacak kar. Kuşlar sürüler hâlinde geziyor, belli ki açlar, yiyecek arıyor olmalılar. Annem pervaza onlar için her gün yem koyuyor. Ama kargalar ve martıların pençeleri çok büyük, pervaza konamıyorlar... Onlar için de eşim sokakta uygun yerlere ekmek ufalıyor.

Boğaz buzdan bir sisin ardında kaldı sanki. Deniz görünmüyor. Tek bir gemi, vapur da. Ara sıra pencere açılıp oda havalandırılıyor, “Oh! Mis gibi kar kokusu.” Uzun sürmüyor, üşütmemem gerek.
Çok sürmeyecek elbet kar da... Önce yağmayı bırakacak, sonra erimeye. Hava biraz daha yumuşayacak. Ülkenin yüksek yerlerinde bir süre daha değişen bir şey olmayacak, biliyorum. Sonra bir gün bir saçaktan buz kopacak, bir dağdan büyük bir kar kütlesi... Birkaç zaman sonra dereler yükselecek ve arka penceremden içeri bir kez daha bülbül sesleri dolacak. Biliyorum ki, bir kez daha dağlarımıza bahar gelecek.
Komodinin üzerinde duran kitapların bazıları okunmuş, bazıları ise hâlâ okunmayı bekliyor olacak... Ama illaki okunacak. Çünkü doğada depresyon ve umutsuzluk yoktur.

Paylaş
YORUMLAR