VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com Vatan Kitap | Doktorunuza güvenin!
Gazetevatan Anasayfa
15.04.2015
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Doktorunuza güvenin!

Doktorunuza güvenin!

BBC’nin efsane dizisi “Doctor Who”nun 50. yılı şerefine 11 yazarın 11 Doktor öyküsü kaleme aldığı bu özel kitap, aynı zamanda İthaki’nin yayınladığı 1000’inci kitap.Zaman Lordu Doctor Who, bukalemun düzeneği bozulduğu için şekil değiştiremeyen, bu nedenle de hep mavi bir polis kulübesi gibi görünen TARDİS’i ile zaman - mekân yolculuğu yaparak ufak dokunuşlarla dünyamızı yok olmaktan kurtarıyor. Üstelik bunu 1963 yılından beri yapıyor. Dünyanın en saygın televizyon kanallarından BBC’nin ve elbette televizyonun en uzun soluklu dizisi “Doctor Who”, 2013’te ellinci yılını kutlarken BBC Books, Doktor’un o zamana kadarki 11 yaşamını konu alan 11 adet öyküyü e-kitap olarak yayınladı. Özellikle fantastik ve bilimkurgu edebiyatı denilince ilk akla gelen yayınevi olan İthaki de,sonradan “Doctor Who - 11 Doktor 11 Öykü” adı altında bir araya getirilen bu özel çalışmayı, 1000. kitabı olarak yayınlamayı seçti.

90’larda 10 yıl ara verilen ve 2005 yılında yeniden televizyona dönen dizi, 813 bölüme ulaştı. BBC’nin kötü saklama koşulları nedeniyle 97 kayıp bölüm olsa da “Doctor Who” alanında tartışmasız bir fenomen oldu ve kendilerini “Whovian” diye adlandıran sadık bir hayran kitlesi yarattı. Doktor’un evrenine dahilseniz, sonik tornavida, rejenerasyon, polis kulübesi, Dalekler, Zaman Lordları - Leydileri, cisimlenme, orb, Gallifrey ve daha nice sayısız gezegen, uzaylı türü ve araç gereçten de haberdarsınız demektir. Yaşadığım zaman ve mekânın tekdüzeleştiği, dert ve sıkıntının kaldıramayacağım boyuta geldiği anlarda ben bu eşsizevrenlere kaçıyorum. Üstelik sadece “Doctor Who”nundeğil, Hobbitlerin, Aes Sedailerin yanında ya da Mars’ta her şeyi unutuveriyorum. O halde bu evrenlerle ve benzersiz kahramanlarla bizi tanıştıran İthaki’ye nice 1000 kitaplara deyip hepsi de “Doctor Who” hayranı 11 yazarın öykülerine geçelim.

İlk Doktor: Doktor’a Büyük Bir Alkış - Eoin Colfer

Hem yetişkinler hem de çocuklar için pek çok başarılı roman yazan İrlandalı Eoin Colfer’in öyküsü, 1900 yılının Londra’sında geçiyor. Yürüyüş şekline ve paltosuna dikkat edenlerin emekli olmuş bir askere; Rus şapkasınabakanların bir dünya gezginine; dağınık beyaz saçlarınıgörenlerinse tuhaf bir bilim insanına benzetebilecekleri Doktor, torunu ve ilk yoldaşı Susan ile birlikte “Ruh Korsanları”nın peşine düşüyor. Bulutlar arasına gizlenip, anti-yerçekimi ışını kullanarak çocukları odalarından kaçıran bu korsanlar, uyku getiren kimyasalla bir çeşit peri masalı üretiyor ve bu sayede hayal dünyasına giren kurbankarşı çıkmadan, kaçırılmasına izin veriyor. Yakaladıkları kurbanların kimi zaman organlarını kimi zaman da beyinlerini kullanan bu uzaylılarlaDoktor’unsavaşı, başka bir masala gönderme yapan bir finalle noktalanıyor.Sadece finali bile, dudaklarda hoş bir gülümseme bırakmaya yeter.

İkinci Doktor: Adsız Kent - Michael Scott

Yine İrlandalı ve hem yetişkinler hem de çocuklar için yazan bir isim, Michael Scoot, İkinci Doktor’a hayat veriyor. 1968 yılının Londra’sındayız. Bu kez Doktor’un düşmanları Archonlar. Dağınık bir yatak gibi görünen Doktor, TARDİS’i tamir etmeye uğraşırken yoldaşı İskoç Jamie elinde çok eski bir kitapla gelir: Necronomicon yani Ölü İsimler Kitabı. Kürelerin Müziği’ni kullanarak her türlü güce sahip olan ve elbette Doktor’u öldürmeye ant içmiş uzaylı Archonlar ilesavaşmanın tek yolu vardır: Jamie’nin gaydası ve Doktor’un flütünün kakofonisi.

Üçüncü Doktor: Kader Mızrağı - Marcus Sedgwick

Genç yetişkin edebiyatındaki önemli İngiliz yazarlarından Sedgwick, Doktor ile yoldaşı Josephine’i milattan önceki yıllara ve İskandinav mitolojisinin en önemli dönüm noktalarından birine, Vikinglerin arasına götürüyor. Gungnir adı verilen bir mızrağın peşine düşen Doktor’un yolu Odin ve oğlu Thor ile kesişiyor.

Dördüncü Doktor: Kötülüğün Kökleri - Philip Reeve

İngiliz yazar Reeve’in dördüncü doktor için yazdığı öykü, bana göre kitaptaki en sağlam işlerden biri. Bazen bir çocuk, bazen bir tanrı gibi görünmeyi başaran ve her zamanki gibi tehlikelere karşı dikkatsiz, upuzun renkli bir atkı takan Doktorumuza bu öyküde, bir orman savaşçısı olan Leela eşlik ediyor. Bu kez ikilinin karşısında, genetik mühendisliği ürünü olan ve Heligan olarak anılan bir ağaç var. Karbondioksit alıp oksijen vererek tüm bir şehrin nefes almasını sağlayan daha da ilginci şehri gövdesinde barındıran dev ağaç, Doktor’un şehre geldiğini görünce kötücül bir organizmaya dönüşüyor.

Beşinci Doktor: Dilimin Ucunda - Patrick Ness

ABD’li yazar Ness’in kaleme aldığı öykü de kesinlikle unutulmayacak bir iş olmuş. İkinci Dünya Savaşı günlerinde, özellikle çocuklar arasında müthiş bir moda başlamıştır: Doğru Söyleyen. Bir mağazadan o döneme göre hayli astronomik bir fiyat olan 2 dolara alınan Doğru Söyleyenler, dile takılan çatallarıyla çeneden sarkıyor ve aklınıza eseni dosdoğru söylemenizi sağlıyor. Elbette bu salgın pek çok evliliğin bitmesine, birçok dostun yumruklaşarak geceyi nezarette geçirmesine neden olur. Yakasında kereviz taşıyan Doktorumuz
ve yoldaşı Nyssa’nın bunların gezegenimize yaklaşık bir yüzyıl erken ulaşan Veritanlar olduğunu keşfetmeleri uzun sürmez. Negatif enerjiyle beslenen ve kaosa neden olan bu yaratıklardan kurtulmak için elbette Doktor’un bir planı vardır. Ya da en azından Nyssa öyle olduğuna inanıyor…

Altıncı Doktor: Ödünç Alınan Bir Şey- Richelle Mead

Fantastik ve bilimkurgu yazınının önde gelen isimlerinden Mead, Doktor ve dünyalı dostu Peri Brown’u Koturia gezegeninde ağırlıyor. Las Vegas’ın kopyası gibi inşa edilen bir şehirde, Doktor’un eski dostu Lord ErvisMakshi’nin oğlunundüğününe davetli olan ikiliyi şehir sakinlerinden önce uçan kertenkeleler karşılar. Kertenkelelerin nereden geldiğini bir türlü bilemeyen Lord zaten düğüne o kadar yoğunlaşmıştır ki, bu sorunla ileri bir tarihte ilgilenmeyi planlamaktadır.

Ne var ki bu istilanın ardındaki Zaman Leydisi Rani, Doktor’un gelişiyle planını gerçekleştirmek için elini çabuk tutmak zorundadır. Bu öyküyü diğerlerinden ayıran en büyük özellik, olayların Doktor’un yoldaşı Peri Brown’un gözünden anlatılması.

Yedinci Doktor: Dalga Etkisi- Malorie Blackman

Altmıştan fazla kitabıyla günümüzün hayalgücü engeniş ve gerçekçi gençlik edebiyatı yazarlarından biri olarakanılan Blackman “efsane” bir öyküye imza atmış. Kitabı buraya kadar okuyup da Dalekler neden hâlâ ortaya çıkmadı diyen benim gibi okurları hem sevindirecek hem de şaşkına çevirecek bir iş çıkarmış yazar. Zira SkaroGezegeni’nde yaşayan bu Dalekler bildiğimiz kötü, kaba, şiddet yanlısı ve Doktor’un amansız düşmanları Daleklere hiç benzemiyorlar. Tıp, teknoloji, sanat, felsefe gibi konularda eğitim veren, lütfensiz konuşmayan, barışçıl özellikleriyle Doktor ve yoldaşı Ace’in zihnini allak bullak eden bir türe dönüşmüş Dalekler’in sırrını çözmek Doktor’un da hayli zamanını alıyor.

Sekizinci Doktor: Tohum-Aex Scarrow

Çok sayıda başarılı gerilim romanı ve birçoksenaryo yazan Scarrow, Doktor’un karşısına bu kez savaşması için bir patojen çıkarıyor. Bir gemi tarafından taşveya meteor parçası olarak yollanan iğne ucu büyüklüğündebir spor, hızla yayılarak bir şehrin tüm yaşayanlarını öldürmüş daha doğrusu sıvılaştırmıştır. Çok hızlı yayılan ve her organizmayı dakikalar içinde sıvıya dönüştüren bu düşmanla savaşırken Doktor’un en büyük yardımcısı Yüzbaşı Evelyn Chan’dır.

Dokuzuncu Doktor: Babil Canavarı - Charlie Higson

Bir dönem Saturday Night Live için televizyona metin yazarlığı da yapan Higson, rotayı milattan önceki yıllara ta Babil’e çeviriyor. İçten içe Rose Tyler ile yollarının ayrılmasının acısını çeken Doktor, yıldızları yiyerek hayatta kalan Yıldızadamlara karşı savaşırken bir yandan da Hammurabi’yi casus olmadığına ikna etmeye uğraşır.

Onuncu Doktor: Hayaletli Kulübenin Gizemi - Derek Landy

İrlandalı Derek Landy’nin yazdığı bu öykü kuşkusuz kitabın parlak yıldızlarından biri. Doktor ile yoldaşı Martha Jones,kendilerini 1951 yılında yazılmış bir çocuk öyküsünün içinde bulurlar. Kendini tanrı zanneden ve kendi evrenini yaratmaya çalışan, Ch’otterai ırkından bir uzaylı, Martha’nın hafızasındaki tüm romanların içine girip bulunduğu gezegeni şekilden şekle sokar. “Rapunzel”den “Dracula”ya, “Büyük Umutlar”dan “Christine”e romanların arasında savrulup dururken Doktor yine elbette bir kurtuluş yolu bulacaktır.

On Birinci Doktor: Saati Hiç Geçiyor - Neil Gaiman

“Doctor Who” dizisi için de iki bölüm yazan Neil Gaiman, kitabın son öykücüsü. Zaman Lordları’nın inşa ettiği hapishaneden kurtulmayı başaran Kin, dünyayı ele geçirme planını hayata geçirmekte hiç zorlanmamaktadır. Tuhaf bir milyoner olarak bir anda ortaya çıkan ve tüm evleri birer birer satın alan Kin elbette, ev sahiplerinin zamansız ölümlerinden de sorumludur.Hiçbir galaktik kanunu ihlal etmeden gezegeni yasal olarak satın alan Kin’in Doktor ve yoldaşı Amy karşısında elbette hiçbir şansı yoktur. Yeter ki “Bana saati sorsana?” sorusuna kanmayın…

Paylaş
YORUMLAR