VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com Vatan Kitap | Gabo''nun macerası
Gazetevatan Anasayfa
14.05.2015
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Gabo'nun macerası

Gabo''nun macerası

Yüzyıllık Yalnızlık romanıyla dünya okurlarının kalbini fetheden, öldüğünde sanki aileden biri ölmüş gibi bizi hüzne boğan Marquez, sadece yazdıklarıyla değil yaşamıyla da edebiyata dair bir yazardı.

BUKET AŞÇI

Anlatmak İçin Yaşamak isimli tuhaf otobiyografisini okuyanlar bunu hemen anlayacaktır. Tuhaf, diyorum çünkü Marquez de kitabında yazdıklarının ne kadar gerçek, ne kadar kurgu olduğunu bir türlü bilemediğini, hatta bunun mümkün olmadığını vurgulamıştı. Çünkü herkes kendi gözlerinden gördüğü ve hatırladığı kadarını yazardı.

Üstelik onun için anlatmak başlı başına bir eylemdi. Bu yüzden de kitabına Anlatmak İçin Yaşamak demişti. Yazarken yaşadıklarını imgeleminde uyandığı, ona dünyayı anlattığı şekilde yorum vermeyi istemişti. Belki de bu yüzden bu kitabı okuyanlar, sanki bir yazarın değil bir roman kahramanının hikayesini okur gibi hissetmişlerdi.

Bu kahramanın hikayesi, tıpkı yazarının romanlarındaki gibi, uzun siestalarda kitaplar okuyan, açlıkla, yoksullukla mücadele eden bir gencin hikayesiydi. Bir yanda annesinin gurur duyacağı bir işadamı olamadığı için vicdan azabı çeken ama diğer yandan da onu çağıran kelimelerin dünyasının sihrinden sıyrılamayan bir genç. Ne yazık ki Marquez ilk cildini yazdığı anılarının ikincisini sağlık sorunları yüzünden tamamlayamamıştı.

Desen Yayınları'dan çıkan ve ünlü yazarın hayat hikayesini anlatan çizgi roman elbette, bu ikinci cildin yerini dolduramaz. Bu mümkün değil. Bence yazılan hiç bir biyografi bu boyluğu dolduramayacak. Çünkü Marquez'in, üslubunu taşımayacak. Ama yine de bizlere Marquez'le küçük de olsa buluşmalar sağlayacaklar. Bir öğleden sonra, bir banktaki tatlı bir sohbet gibi.

Oscar Pantoja'nın metinlerini yazdığı ve Miguel Bustos, Tatiana Cordoba ve Felipe Camargo Rojas'ın resimlediği bu çizgi romansa, bir çocuğun adım adım nasıl Gabo'ya dönüştüğünü anlatıyor. Latin Amerika sokaklarının da çizgilere yansıdığı Gabo, Büyülü Bir Yaşamın Hatıraları bu yüzden yazarı özleyen okurlarına küçük bir teselli olabilir.


Kocaeli Kitap Fuarı başlıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 7’incisini düzenlediği Kocaeli Kitap Fuarı yarın başlıyor. 24 Mayıs'a dek sürecek olan fuara 350 yayınevi, 35 sahaf, ve 50 Sicil toplum kuruluşu katılıyor. 450 söyleşi ve imza günü etkinliğinin gerçekleşeceği fuara bu yıl da rekor sayıda katılım bekleniyor. İki yıldır 400 bini aşan ziyaretçi sayısıyla adından bahsettiren fuara bu yıl da İstanbul, Sakarya, Bolu, Düzce, Bursa ve Yalova’dan yoğun katılımlar bekleniyor. Bu yıl ki, Onur Konuğu Nuri Pakdil olan fuarda Yaşar Kemal için de anma etkinlikleri düzenlenecek.

Paylaş
YORUMLAR