VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com Vatan Kitap | Her insan bir mucizedir
Gazetevatan Anasayfa
14.12.2014
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Her insan bir mucizedir

Her insan bir mucizedir

Amerikalı yazar Holly G. Sloan’ın kaleme aldığı “Mucizeleri Saymak” romanı 12 yaşındaki bir kız çocuğunun hayata tutunma çabasını anlatıyor. “Mucizeleri Saymak”, kış mevsiminin bizi kapattığı odalarımızda dünyasına girip kaybolacağınız bir roman.

Holly Goldberg Sloan Amerikalı bir yazar. Aynı zamanda sinema senaristi, yapımcısı ve yönetmeni. 1993’te senaryosunu ilk yazdığı film ise kadrosunda Whoopy Goldberg, Ted Danson ve Will Smith gibi Hollywood starlarının olduğu “Made in America”. Daha sonra ise “Angels in the Outfield Whispers”, “An Elephant’s The Crocodile Hunter”, “Collision Course”, “Tell the World” gibi ünlü Amerikan filmlerinin senaryosuna imza atmış Sloan. Daha çok Amerikan orta sınıfı üzerine hikayelerin olduğu bu filmlerin ortak yanı ise bu sıradan insanların yaşamları, düşleri, umutları ve daha iyi ve güzel dünya idealini merkez almaları. Bu film senaryolarının yanı sıra çok sayıda çoksatar kitap yazmış olan Holly Goldberg Sloan tıpkı filmleri gibi “Mucizeleri Saymak” kitabında da baştan sona iyilik, doğruluk ve mutluluk üzerine günümüzde adeta ütopya gibi görünen bir hikayeyi temel almış. Disney gibi çocuk ve genç olmak üzere her yaştan insanın pozitif manada katarsisine hitap eden film şirketlerinin yazarın kitaplarını, senaryolarını tercih etmeleri de bu yüzden zaten. Sloan’ın yeni kitabı “Mucizeleri Saymak”ın senaryo hakları film olmak üzere çoktan satın alınmış bile.

7 SAYISININ MUCİZEVİ GÜCÜ

Benim çoksatar kitaplarla derdim yoktur. Beni okuyanlar bilirler. Hatta kitap endüstrisinin lokomotifleri olduğu için de çok önemli bir yerde dururlar. Kimi okur kimi okumaz. Okuyan keyif alır, tat alır, vakit geçirir, tekrar bir kitap okumak için heves duyar. Okumayan eğer ağır (!) edebiyat sever ise hiçbir şey kaybetmez, hatta zaman kazanır belki de. Yine okumayan normal okur ise eğlenceli, sevimli, iyi kurgulanmış, insanın içini ısıtan, evde, yolda, kafede, orada burada rahatça içine girebileceği bir kitabı ıskalamış olur. “Mucizeleri Saymak” tam da böyle bir kitap işte. Bu arada kitabın orijinal ismi “Counting by 7’s” tam da kitabın içeriğini karşılıyor. Çünkü birazdan kısacık bir özetini vereceğim kitabın kahramanı küçük kızın mucizesi 7 sayısı ve bunun katları.

Sırası gelmişken kitabın konusuna da göz atalım: 12 yaşındaki kız çocuğu Willow Chance onu evlat edinmiş Roberta ve Jimmy Chance adlı ebeveynleri ile birlikte yaşamaktadır. Evinin arkasını diktiği bitkilerle adeta küçük bir cangıla çeviren Willow botanikten matematiğe, uzay fiziğinden tıp bilimine kadar kendi çabasıyla bilgi sahibi olmuş garip bir çocuktur. Hijyenik, vejetaryen ve düzen takıntısını olan kahramanımızın hayatı ebeveynlerinin bir kazada ölmesi ile bambaşka bir yola girer. Okulun sosyal danışmanı Dell Duke, Vietnamlı kardeşler Mai ve Quang-Ha, ve onların tırnak-oje stüdyosu işleten anneleri Patti’nin hayatına girmesi ile bu yol küçük Willow’a bambaşka bir dünyanın kapılarını açar. Ha bir de Latin taksi şoförü Jairo Hernandez var. Onu da saymamız lazım. Ölen anne babayla birlikte tam 7 kişi yapar. Kahramanımızın sistemini bozmayalım. Bu dahi küçük kız adeta bu dünyadan değilmiş gibidir. Biraz Küçük Prens, biraz Pollyanna, biraz da Heidi havasındaki bu tatlı, sevimli çok bilmiş arkadaş bize “her insan bir mucizedir” klişesini bambaşka, tatlı, sıcak ve çocuk dünyasından seslenerek yeni bir nefesle iletiyor. Hikaye kısa bölümlerle, kısa cümlelerle ve zaman zaman mizah dozu yükselirken, kimi zaman da neredeyse okurunu ağlatacak hüzünlere gark ediyor. Aman kitabı küçümsediğimi ya da kinaye yaptığımı düşünmeyin lütfen. Çünkü kitabın bazı yerlerinde gülmemi bastıramazken, finale doğru gözlerimin dolmasını engelleyemedim. Gayet temiz, yalın ve ne istediğini bilen bir roman “Mucizeleri Saymak”. Hikayedeki abartıları, tesadüfleri, herkesin adeta iyilik meleği olmasını falan kafanıza takmazsanız tabii. Ben takmadım, çünkü yazar biraz da masalsı bir anlatının peşine düşmüş. E, o zaman bu kadar kusur kadı kızında da olur diyelim.

“BÜYÜDÜK, KİRLENDİ DÜNYA”

Kitabı okurken Willow’un büyüklerin dünyasına girmek yerine onları kendi dünyalarına çekmesi aslında saf, doğru, iyi ve mutlu bir dünya için ne kadar doğru bir önerme dedirtti kendi kendime. Şairin dediği gibi “biz büyüdük ve kirlendi dünya” Çocuk kalmak, saf olmak ama aklımızı neredeyse hiçbir kötülüğün çelemeyeceği çocukça inadımızın olması kurtarmaz mıydı bizi. Büyüyüp para, iktidar, hırs, güç, ekonomi, sistem, sınırlar, yasaklar olacağına çocuk kalıp en fazla küsüp sonra dayanamayıp paylaşsaydık oyuncaklarımızı. Evet çok naif, fazla romantik ve günümüz için ne kadar aptalca (!) denilebilir bu önermelerin sonucunda. Ama Willow zaten bunları idrak ettiği için çok da zorlamıyor sizi merak etmeyin.

“Mucizeleri Saymak” sizden sonra kardeşinizin, çocuğunuzun da rahatça okuyacağı ve lezzet alacağı bir kitap. Kışın yavaş yavaş bizi kapattığı odalarımızda, kafelerin sıcak köşelerinde veya trafikten delirmemek için toplu taşımaların sakin köşelerinde dünyasına girip kaybolacağınız bir roman. Gençlik edebiyatının pek de önemsenmediği, ıskalandığı, ya da sadece klişe aşk meşk hikayeleriyle idare edildiği bir mecrada bence önemli bir kitap “Mucizeleri Saymak”. Evet belki bir edebiyat şaheseri değil, dünyevi, toplumsal, felsefi derinlikte değil ama elinize geçtiğinde de merak uyandıran, kendini saran bir kitap. Holly Goldberg Sloan’ın daha önce de Türkçeye çevrilmiş “Daima Seninle” adlı ilk romanı bulunuyor. “Mucizeleri Saymak” dilimize çevrilmiş ikinci kitabı. Çeviri ise Şiirsel Taş’a ait. Bir çok televizyon filmi, dizisi, sinema filmi senaryosu yazmış yazarın roman alanında ise sinema estetiğinin ve kurgusunun da etkilerini görmek mümkün. Hikayeyi sarkıtmadan, merak unsurunu ve duyguyu diri tutarak tertemiz anlatımı da bu refleksin sonucu sanırım.

Uzun süredir böyle beni hafifleten, sıcak bir kahve tadında, bir arkadaşla gırgır yaparcasına neredeyse ufak çaplı bir terapi gibi bir kitap okumamıştım. “Mucizeleri Saymak” kitabı ile edebiyatçı olarak tanıştığım Sloan’ın yeni kitaplarını da takipte olacağım şahsen. Çünkü karanlık, umutsuz, mutsuz, depresif, kaotik, savaşların sardığı karanlık dünyamızın sanırım mucizelere ihtiyacı var da o yüzden.

Mucizeleri SaymakMucizeleri Saymak

Holly Goldberg Sloan

Detay için tıklayın

Paylaş
YORUMLAR