VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com Vatan Kitap | Hoş geldin ey güzel yaz!
Gazetevatan Anasayfa
15.06.2018
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Hoş geldin ey güzel yaz!

Hoş geldin ey güzel yaz!

VatanKitap’ın Haziran 2018 sayısıyla huzurlarınızdayız.

İPEK CEYLAN ÜNALANBu ay kapağımıza, yayımlandığı 1996 yılında tüm dünyada çok satanlar listelerinin zirvesine çıkarak hayatlarımıza dokunan “Simyacı” kitabının Brezilyalı yazarı Paulo Coelho’nun yeni romanı “Hippi”yi taşıdık. “Simyacı” ile 70 milyon adet satış rakamına ulaşarak yayımlandığı dönemde “Tanrı’dan sonra en çok satan adam” olarak anılan Coelho’nun yeni romanı “kendi öz”ünü yani hippilik ruhunu anlatıyor. Hemen her söyleşisinde kendini anlatmaya hippi olduğunu vurgulayarak başlayan Coelho’nun “Hippi”si bu büyük yazarı her yönüyle tanıma fırsatı sunması açısından bulunmaz bir nimet. Romanın Türk okurlara en güzel sürprizi ise İstanbul’a kadar uzanıyor olması.

Ayın dosyasını ise tatile çıkmadan önce yanınıza alacağınız kitapları netleştirebilmeniz için Türk edebiyatının usta isimlerine danışarak hazırladık. İlber Ortaylı’dan Ahmet Ümit’e, İskender Pala’dan Selim İleri’ye, Nazlı Eray’dan Murat Menteş’e 25 yazar, bu yaz okuyacakları kitapları VatanKitap okurları için paylaştılar.

Bir diğer haber de Alfa Yayınları’ndan geldi ki ekip olarak bizi en çok heyecanlandıran işlerden biri oldu: 88 yıldır dünyanın en çok sevilen çizgi karakterlerinden biri olan Tenten’in 24 kitaptan oluşan maceleraları özel boyutuyla yeniden yayımlanıyor. 50’yi aşkın dile çevrilerek 200 milyon satan Tenten’in bu kadar sevilmesinin nedeni ne? Sizler için bu soruyu yanıtlamaya çalıştık.

Polisiyenin kraliçesi Agatha Christie’nin 1954 yılında kaleme aldığı “Spider Web” oyunu Charles Osborn tarafından romanlaştırıldı ve “Örümcek Ağı” adıyla bu ay Türkçeye aktarıldı. Kitabın kritiğini Tekin Budakoğlu yaptı.

Çocuk edebiyatı alanında yetkin bir kalem olan Müren Beykan, çocuk kitapları üzerine bir yazıyla VatanKitap’a katkıda bulundu. Haydar Ergülen, edebiyatımızın unutulmazı Ece Ayhan’ın “Ortodoksluklar”ının 50’nci yılı vesilesiyle bir yazı kaleme aldı. Cemre Nur Meleke, koleksiyoner Saruhan Doğan’la yeni romanı “Hodbinler” üzerine konuştu. Gülçin Avul, Nobel Ödüllü yazar Doris Lessing’in Şiddetin Çocukları dizisinin ikinci kitabı “İyi Bir Evlilik”i inceledi. Yeni kitabı “İstanbul: Şehrin Sırları” üzerine söyleştiğimiz İstanbul uzmanı Faruk Pekin ise Ayasofya’nın altındaki tünellerden tutun da Topkapı Sarayı’nın denize kaymasına kadar pek çok konuda bizleri aydınlattı.

Kısacası biz VatanKitap’ı hazırlarken ince eleyip sık dokuduk, edebiyatla dolu bir ek hazırladık.

Keyifli okumalar...


En acı kaybımız...
Geçtiğimiz hafta yitirdik Erdoğan Demirören'i. O her daim kitaplarla ilgilenen, kitap dünyasını yakından takip eden sıkı bir okurdu. Gazeteye geldiği zaman VatanKitap'a uğrayışlardan birinden Aman kızım, kitap dünyasına sahip çıkın, okuyan nesiller yetişmesine yardımcı olun nasihatinde bulunmuştu. Erdoğan Bey'i rahmetle anıyoruz. Huzur içinde uyusun.

Paylaş
YORUMLAR