VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com Vatan Kitap | İki King güçlerini birleştirdi
Gazetevatan Anasayfa
15.07.2018
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

İki King güçlerini birleştirdi

İki King güçlerini birleştirdi

Kitapları toplamda yaklaşık 350 milyon adet satan yazar King bu kez gücünü kendisi gibi yazar olan oğlu Owen’la birleştirdi; tüm kadınları uyutan bir virüsün peşine düştü.

İPEK CEYLAN ÜNALAN



Stephen King için “dünya edebiyatının yaşayan efsanesi” diyorlar; zira o her ne kadar kulvarları çok farklı olsa da en çok okunan yazarlardan Dan Brown’ın toplamda 200 milyon olan satış rakamını 350 milyon adet satarak epey geçmiş bir durumda. Forbes’un en çok satan yazarlar listesinde 17 milyon dolar ile 6.sırada yer alan (2013-2014 yılındaki gelirleri baz alınmış), kariyerinden 433 milyon dolar servet elde eden King ilk kitabını yayımladığı 1974’ten bu yana 100’e yakın roman yazdı. ‘Her yıl bir roman yazan yazarlar’dan olmaması için yayıncısından telkin bile alan King, günde 5 saat yazdığını dolayısıyla elbetteki bir roman yazabileceğini belirterek bu tabuyu kendi alanında yıktı. Nihayetinde niteliği tartışılabilir ancak gizem, gerilim ve korkuyu ustaca işleyen King, ele aldığı konularla da okuru yakalayabilen bir dehaya sahip. Yazdığı her kitapla okuru şaşırtmayı başaran yazar, okurlarının karşısına bu kez oğlu Owen ile birlikte çıktı ve birlikte kaleme aldıkları yeni bir kitabın müjdesini verdi: “Uyuyan Güzeller”.
“Uyuyan Güzeller” adının düşündüreceği üzere uyuyan güzel mitinden yola çıkan ama aşk teması üzerine kurulu bir hikâye değil. Aksine günümüz toplumunu, sınıfsal farkları, kirli dünyaları(uyuşturucu vs.), cinsiyet eşitsizliğini yeren bir roman. Bir virüs düşünün ki bu virüs dünya üzerindeki tüm kadınları amansız bir uyku hastalığına teslim etsin. Bununla da kalmayıp yüzlerini örümcek ağlarıyla kaplasın. Çıkış kaynağı belirsiz olan ve araştırılması da oldukça güç olan Aurora adındaki virüs, “Uyuyan Güzeller” romanının seyrine yön veriyor.

Roman, Batı Virginia’nın batısında küçük bir kasabada, Dooling’de açılıyor. Tahminimizce yakın bir gelecekte ya da günümüzde geçiyor hikâye. Kasabadaki kadınlar hapishanesindeki mahkûmlar ve kasabanın psikoloğu Clinton’u tanıyoruz öncelikle. Clint, oğlu ve eşiyle yaşayan, sıradan bir hayat süren bir psikolog. Stephen King ve oğlu, onun yaşamını uzun uzun anlatmış. Sonrasında hikâyenin seyrine yön verecek ve tüm roman boyunca kilit isim olacak olan Evie’yle tanışıyoruz. Kasaba’nın serserilerinden sayılan Truman’ı korkunç bir biçimde öldüren Evie, üzerinde cinayet işlediğini belli eden kanlı kıyafetleriyle olay yerinden uzaklaşır. Truman’ı bir kadından beklenmeyecek kadar güçlü darbelerle katletmiştir. Bu olayın tek tanığı uyuşturucu bağımlısı Tiffany’dir. Tiffany, polise haber verir. Olay yerine gelen ekipler böylesine korkunç bir cinayeti bir kadının işlemesi karşısında dehşete düşerler. Öte yandan televizyonlar, bir dizi kadının uykuya dalıp bir daha uyanamadıkları haberleri ile çalkalanmaktadır. Uykuya dalan kadınlar kendilerine paralel bir dünya kurmakta, kurdukları bu dünyada erkek hegemonyası, cinsiyet eşitsizliği, baskı ve her türlü şiddetten uzak yaşamaktadırlar. Peki kadınları uyutan nedir? Her kadın sonsuza dek uyuyacak mıdır? Erkekler bu sorunun peşine düşeceklerdir düşmesine ancak bu bir çare değil amansız bir savaşın başlangıcı olacaktır. Üstelik dünya üzerinde uyku hastalığına tutulmayan tek bir kadın vardır: Evie. İşte King’in doğaüstü karakter ve gerçeküstü dünya kurma yeteneği tam da bu noktada devreye girecektir.

Erkek hegemonyasına karşı

Günümüz toplumlarına pek çok eleştiriyi de sakınmadan dile getirmiş satır aralarında Baba King ve oğlu Owen. Cinsiyetçilik, evlilik, toplumdaki çatışmalar, sosyal sınıflar ve Trump Amerika’sı. Öncelikle Trump Amerikası’na eleştirisiyle başlayalım. Sosyal medyayı aktif olarak kullanan Stephen King’in, ABD Başkanı Donald Trump’ın politikalarına karşı olduğu biliniyor. Trump’la ilgili attığı “Trump’ın kabinesi lisansüstü seviyede yalakalık dersi vermeli” tweetinden sonra Trump tarafından engellenen King bu duruma oldukça şaşırdığını belirtmiş ardından televizyon dizisine uyarlanan Bay Mercedes üçlemesini izlemesini Trump’a yasakladığını dile getirerek oldukça ses getirmişti. Kitabın karakterlerinden biri olan Truman’dan bahsederken “Kim Truman’dan daha büyük bir dallamadır? diye soracak olsa, bunun cevabı sadece Donald Trump’tır” diyerek Trump karşıtlığını romanda da dile getiriyor. Cinsiyetçilik sorununu ise erkek hegemonyası altında ezilen kadınlar üzerinden dile getiriyor kitapta:” Motosiklet çetelerinizi kimler oluşturuyor? Erkekler. Chicago ve Detroit’te semtleri serbest atış alanlarına çevirenler kim? Erkekler. İktidarda olup savaşları başlatanlar ve birkaç kadın helikopter pilotu hariç bu savaşlarda savaşanlar kimler? Erkekler. Sivil zayiatta en çok kayba kim uğrar? Çoğu kadınlar ve çocuklardır.” Haksız da değil yazar; hal böyle olunca çareyi dünyayı kadınsız bırakmakta görüyor iki yazar, kadınların Aurora adı verilen bir virüs/olay/ salgın ile uyku hastalığına tutulmasını ve uyanamayışlarını anlatıyor. Bu “derin uyku” hali karşısında erkeklerin nasıl bir dünya ile başbaşa kalacaklarını resmediyor. Dahası bu kadınları uyandırmaya çalışan erkekler, türlü türlü felaketlerle baş etmek zorunda kalıyor.

71 karakter çok da fazla değil!

Kitabın başında listelenen 70’in üzerinde karakter hikâyeye odaklanmayı iki yüzüncü sayfadan itibaren zorlaştırsa da Stephen King’in tarzına alışık olanlar için pek de zor olmayacaktır. “Mahşer” adlı romanında da çok fazla karakter yaratan King, karakter fazlalığının kendisini de yazarken zorladığını söylese de oldukça özenli bir romandı. “Uyuyan Güzeller”in karakter anlamında en büyük sürprizi ise hayvanların da olaylara müdahil olacak olmaları.

Bu bir proje kitap mı?

King’in oğlu ile birlikte bir kitap yazmasını ticari bir atılım olarak görenler oldukça fazla. Hatta bu görüşü Stephen King’in sadık okurlarının bir kısmı da destekliyor. Yine de King’in akıl mürekkebinin bulaştığı bir kitabı okumama taraftarı değiller. Dahası “Uyuyan Güzeller”i iki aklın buluşması olarak görenler de var.

Fikir Owen’dan çıkmış

King’in hayattaki şansım dediği eşi Tabitha da bir yazar. İki oğlu da öyle. Her akşam kitap okuma ve birbirlerine öykü anlatma saatleri düzenledikleri bilinen King ailesinin tüm bireylerinin yazar olmasına şaşmamak gerek. Stephen King’in büyük oğlu Joe, babasının ünü kitaplarının kaderini etkilemesin diye Joe Hill mahlasını kullanarak yazdığı biliniyor. Oğlu Owen ise soyadını saklamayı tercih etmeyip kitaplarını Owen King adıyla yayımlamıştı. Gelelim kitabın ortaya çıkış hikâyesine. Owen King, tüm kadınların derin bir uykuya daldıkları bir kitap fikri aklına ilk düştüğünde, böylesi bir konuyu ancak babasının yazabileceğini düşündüğünü belirtiyor. Ancak bu konuyu babasına anlattığında baba King, oğluna “Sen yaz,” demiş. Sonrasında ise birlikte yazmaya karar vermişler. Baba King, bir röportajında konuyu harika bulduğunu söylüyor: “Owen bana ‘Uyuyan Güzeller’ fikriyle geldiğinde hemen atladım çünkü hem onun diyalog konusunda yetenekli ve yeniliklere açık bir yazar olduğunu biliyordum hem de bu oğlumla eş yazar olabileceğim özel bir yolculuk olacaktı ama bilhassa gizemli bir kadın dışında dünyadaki bütün kadınların bir sabah uyanmaması gerçekten harika bir fikirdi.

Paylaş
YORUMLAR