VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com Vatan Kitap | Kuzey Kore’den kaçış
Gazetevatan Anasayfa
15.10.2018
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Kuzey Kore’den kaçış

Kuzey Kore’den kaçış

Dünyanın dışa en kapalı ülkesi Kuzey Kore’yi anlamak da orada yaşamak kadar zor. Hyeonseo Lee isimli Kuzey Koreli genç bir kadının buradan Çin’e kaçışıyla başlayan serüveni, gerçek hikâyeden çok içinde kan, dehşet, kötü adamlar ve bolca gözyaşının olduğu fantastik bir Uzakdoğu öyküsü gibi.

LEVENT TÜLEKÖz yaşam öyküsü tuhaf bir tür. Aslında anlatılma biçimine göre kurgu ya da tarihsel anlatı olarak sınıflandırılması ince bir çizgi. Sonuçta ilgi çekici yanı gerçeklere dayanması. Ama bir yanıyla da kurgu olması. Kurgunun da sahibinin kendi yaşamını yazan yazarın ta kendisinin olması. Yazının öznellik taşıması. Okuyucunun anlatanın bakış açısını kabullenmesi. Dolayısıyla bir yargılama yapılmasını bu noktada olanaksız kılması. Baştan anlatanın diline, öyküsüne, kurgusuna teslim olmanız. Aslında okur olmanın biraz da kaderi bu değil mi? Belki de en çekici ve büyülü tarafı. Benim için en çok da bu. Okuyucu olarak öz yaşam öyküsü yazan kişiyle aramda, doğru da olsa yanlış da, bir sır olması. Hele bir de taraf tutmamı zorlayacak bir gerilimin içindeyse anlatı, değmesin keyfimize.
İşte Hyeonseo Lee’nin, daha doğrusu yedi isimden bu ismi seçerek kapağa koymuş yazarımızın kitabını okurken edebiyatın bu pek sevilen türü üzerine böyle sayıklarken yakaladım kendimi. Bu edebiyatın netameli türünün nasıl keyifli bir hale geldiğini…
“Yedi İsimli Kız”da Lee’nin dili, öyküyü anlatış biçimi, kurgusu, mekan, karakter ve tarihsel doküman tarifleri kusursuz denecek derecede şeffaf ve yalın. Olaylara yaklaşımı tabi ki pek de nesnel değil. Duygularına ket vurmamış. Coşkusunu, sevincini, nefretini ve tarafını açık açık belli etmiş. Aslında anlatmak istediği siyasi ya da tarihsel bir belge yaratma değil, kendi kişisel tarihinden yola çıkarak abartısız tespitler yapma. Ama bu pek de mümkün olmuyor. Çünkü Lee’nin çocukluk yaşlarından itibaren yaşadıkları gerçekten dramatik. Belki kendi coğrafyası için sıradan ve hatta yavan bile gelebilir ancak başka dünyalar için kesinlikle ilgi çekici, şaşırtıcı ve sarsıcı.
Kolayca akıp giden bir kitap “Yedi İsimli Kız”. Elinizden bırakamıyorsunuz. Aslında hikâye anlatma geleneğinin çok önemli coğrafyalarından biri Kore (tamamı, Kuzey ya da Güney diye ayırmayacağım) Ama en çok da Güney Kore dizilerinin tüm dünyada popülerliğini düşünecek olursak, masal anlatma geleneği bu ulusun genlerinde var desek abartmış olmayız. Bizim ülkemizde bile her sene en az dört beş Kore televizyon dizisi toplumumuza uyarlanıyor. Ve işin ilginç tarafı bayağı karşılık buluyor. “Yedi İsimli Kız”da da gördüğümüz gibi Korelilerin televizyon, sinema ve edebiyattaki çizgileri, duygularını yoğun yaşayan, aileye ve geleneklere önem veren, büyük yıkımlardan ve dönüşümlerden geçmiş her toplum gibi ayakta kalmaya ve çağdaş dünyaya entegre olmaya çalışan inişli çıkışlı bir toplumun hikâyesi diyebiliriz. Destansı, masalsı ve şiirsel bir anlatım.
Nemesis Kitap’tan çıkan “Yedi İsimli Kız” bir bölgeyi, tarihi ve toplumu anlamak için büyük zorluklardan geçmiş bir genç kızın masalsı öz yaşam öyküsünü çarpıcı bir şekilde beceriyor. Merakla beklenen bir çok kitabın arka arkaya raflara çıktığı bu günlerde “Yedi İsimli Kız” benim için tamamen sürpriz oldu. Bu ayki yazı için bu kitaba karar vermeseydim belki de ıskalayacaktım bu ilginç serüveni. Eminim çok kısa sürede okuyup bitireceğiniz bu kitap sizin de uzun süre belleğinizden çıkmayacak. Ve yine umarım dünya biraz daha yaşanabilir yer haline gelir de insanlar yerlerinden yurtlarından, ailelerinden ve daha iyi bir yaşam için canlarından olmazlar. Bunun için sanırım en iyi yollardan biri de bol bol okuyup neler olduğunu anlamak ve farkında olmak… Lee bu macerada mutlu sona ulaşanlardan… Ama ya diğerleri?... İyi okumalar.

Paylaş
YORUMLAR