VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com Vatan Kitap | Öyleyse ‘Yaşasın edebiyat!’
Gazetevatan Anasayfa
15.08.2018
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Öyleyse ‘Yaşasın edebiyat!’

Öyleyse ‘Yaşasın edebiyat!’

Geçen ay Grand Pera Emek Sineması’nda çok önemli bir edebiyat davetine katıldım. Davet önemliydi çünkü,Türk edebiyatının “yaşayan” 50 şairinin/yazarının, kendini, edebiyatını ve hayata bakışını anlattığı “Yüz Yüze Konuşmalar, Yaşayan Edebiyat” projesi tanıtıldı.

Geçen ay Grand Pera Emek Sineması’nda çok önemli bir edebiyat davetine katıldım. Davet önemliydi çünkü,Türk edebiyatının “yaşayan” 50 şairinin/yazarının, kendini, edebiyatını ve hayata bakışını anlattığı “Yüz Yüze Konuşmalar, Yaşayan Edebiyat” projesi tanıtıldı. Bu proje ile Türkiye’de ilk defa 50 edebiyatçımız, edebiyat alanında kendini yetiştirmiş 50 isimle bir araya gelerek edebiyatlarını anlattılar ve ortaya iki ciltten oluşan “Yüz Yüze Konuşmalar” kitabı çıktı. Yazarların edebiyata bakışları, nasıl yazmaya başladıkları, yazarken neleri önemseyip nerelerden beslendikleri, en gözde kitaplarının perde arkası, hayata bakışları ve daha pek çok konuya değinen röportajların titiz
bir çalışma sonucu gerçekleştirildiği yöneltilen sorulardan anlaşılıyor.
Söyleşiler,görsel olarak da kayda alınarak 15 20 dakikalık 50 belgesel film oluşturulmuş. Edebiyatçıların böyle bir proje ile kendilerini ifade edebilmeleri güzel bir başlangıç. Ancak projenin sadece 50 kişiyle sınırlı kalmamasını istiyor insan. Zira hayatta olan birbirinden değerli onlarca edebiyatçımız var.

Davette, yayın kurulunu temsilen bir konuşma yapan Prof. Dr. Alaattin Karaca da konuşmasında Türk edebiyatının 50 şair ve yazarla sınırlandırılamayacağını vurgulayarak 50 ismi seçilmesinde nasıl bir yol izlediklerini anlattı ve ekledi: “Bu projede siyasi görüşler, ideoloji,inanç ve benzeri sebeplerle kriter koyulmadı.”

Evet, edebiyatçılarımızın bir sözlü
tarih çalışması ile özellikle de genç kuşaklara
tanıtılıp, geleceğe taşınması çok önemli.
Zira bu çalışma 50 kotasını aşıp ilerleyen
zamanlarda daha da genişletilirse ne şahane
olur. Edebiyat hem yaşar hem de ilelebet
yaşamaya devam eder!

Kitapta kimler mi var?

Ferit Edgü, Doğan Hızlan,Ethem Baran, Sevinç
Çokum, Rasim Özdenören, Gürsel Aytaç, Ataol Behramoğlu, Süreyya Berfe, Sevinç Çokum, İnci Aral, Necati Mert, Mehmet Ragıp Karcı, Selim İleri, İbrahim Yıldırım, Cemil Kavukçu, Ali Haydar Haksal, Abdullah Uçman, Oğuz Demiralp, Abdülkadir Budak, Turan Koç, Enis Batur, Hüseyin Su, Tuğrul Tanyol, Ali Günvar, Şükrü Erbaş, Arif Ay, Veysel Çolak, Buket Uzuner, Semih Gümüş, Alim Karaman, Haydar Ergülen, Adnan Özyalçıner, Adnan Özer, Mario Levi, Ömer Lekesiz, Yıldız Ramazanoğlu, Ali Ural, Cihan Aktaş, Gürsel Korat, Necip Tosun, İhsan Deniz, Kayahan Özgül, Osman Konuk, Cemal Şakar, Fatma
Barbarosoğlu, Sadık Yalsızuçanlar, Hüseyin
Atlansoy, Leyla İpekçi, Sibel Eraslan, Mehmet
Can Doğan ve Mehmet Narlı.


Bir VatanKitap’ın perde arkası

*Bu ay kapağımıza Hikmet Hükümenoğlu’nun “Aşka İnanmayanlar İçin Aşk Öyküleri”ni taşıdık. Bildiğiniz üzere Hükümenoğlu, kurguyu dert edinen, hacimli romanların yazarı. Bu kitap ise romanlarına aşina olduğumuz yazarın ilk öykü kitabı. Hükümenoğlu, öykü türüne nasıl yöneldiğini ve ilk öykü kitabında tema olarak neden “aşk”ı seçtiğini VatanKitap’a anlattı. Bu özel röportajın fotoğraflarını aynı zamanda doğum fotoğrafçılığı da yapan Safiye Altınkum çekti.

*“Arabam zarar görecek” telaşıyla dolu yağıp
yağmayacağını merak edenler için bu ay özel bir haber hazırladık. Meteroloji uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu “Afet Affetmez” kitabı vesilesiyle doludan yıldırıma, depremden sele afetlerle nasıl mücadele edilebileceğine
dair sorularımızı yanıtladı.

* Jane Austen romanları günümüzde geçse nasıl olurdu? Sorusundan yola çıkan “Austen Projesi” kapsamında günümüze uyarlanan Austen romanlarını Zelal Tınar inceledi.

* Cemre Nur Meleke, Kürşat Başar’ın yeni deneme kitabı üzerine yazdı ve Nil Sakman’la “Süreyya” romanı üzerine bir röportaj gerçekleştirdi.

* Üstadımız Haydar Ergülen, küçük İskender’e VatanKitap aracılığıyla bir haber yolladı: “Yüzüne karşı söylediğim için arkasından da rahatça söylüyorum, “küçük İskender büyük şairdir!”

* Yola çıktığımız ilk günden bu yana yanımızda olan Levent Tülek, Umberto Eco’nun “Yakındoğu”sunu değerlendirdi.

* Çocuk edebiyatı denince akla gelen en yetkin kalemlerden Müren Beykan da ayın çocuk kitaplarını değerlendirdi.


Keyifli okumalar

Paylaş
YORUMLAR