VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com Vatan Kitap | Sessizliğe ses vermek için yazdım
Gazetevatan Anasayfa
07.11.2014
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Sessizliğe ses vermek için yazdım

Sessizliğe ses vermek için yazdım

Heather Gudenkauf, polisiye türündeki “Sessizliğin Ağırlığı” romanında kaybolan yedi yaşındaki iki kızın hikâyesini anlatıyor. Öğretmenliği sırasında, aile içinde yaşanan olumsuzlukların çoğu kez gün ışığına çıkmadığını gören yazar, bundan ilham alarak çocukların sessizliğine ses olmuş.


Hikâye bir ağustos günü, Iowa’da başlıyor. Henüz gün ışımadan iki aile, kızlarının ortadan kaybolduğunu fark ediyor. Yedi yaşındaki Calli, annesinin merdivenden düştüğü ve henüz doğmamış kız kardeşinin eve gelen ambulans görevlilerinin tüm çabalarına rağmen öldüğü günden bu yana, yani üç yıldır, konuşmamaktadır.Calli’nin annesi Antonia, Alaska’da çalışan, alkolik ve şiddet yanlısı kocası Griff ile sürdürmeye çalıştığı kötü evliliğe rağmen kızı ve ağabeyi Ben için müthiş bir annedir.

Adeta Calli’nin sesi olan ve onunla aynı saatlerde kaybolan diğer kız Petraise bir ekonomi profesörünün çocuğudur. İki arkadaşın alacakaranlıkta nereye gidebileceklerini, bundan da önemlisi birileri tarafından kaçırııp kaçırılmadıklarını aydınlatma işi Şerif Yardımcısı Louis’edüşer. Calli’nin annesi Antonia’nın Louis’in eski nişanlısı olması, hem duygusal açıdan hem de kıskanç karısı nedeniyle Şerif’in işini zorlaştırır. Sakin bir çevrede gerçekleşen bu kaybolma olayında tüm gözler Calli’nin alkolik babasına çevrilmiştir. Zira arkadaşı Roger ile gecenin ilerleyen saatlerinde balığa çıkması gereken Griff balık tutmaya gitmediği gibi ortalarda da yoktur. Kızların yakındaki ormanlık bölgeye gitmiş ya da götürülmüş olabileceği ihtimali üzerine aramanın bu bölgede yapılmasına karar verilir. Ne var ki olaya FBI’ın dahil olması, herkesi tek tek sorgulaması, düzenli bir arama için eğitimli köpeklerin ve ajanların gelmesinin beklenmesi Calli’nin ağabeyi Ben’in sabrını taşırır ve kardeşiyle Petra’yı bulmak için ormana gider. Calli’nin ormanın her köşesini iyi bilmesi Ben için umut vericidir ancak ormanda karşılaştığı korkunç manzara her şeyin gidişatını değiştirecektir.

İLK ROMAN ÇOK SATANLAR LİSTESİNDE

“Sessizliğin Ağırlığı”, Amerikalı yazar Heather Gudenkauf’un ilk romanı. 2009 yılında yayınlanan kitabı, yine polisiye-gerilim tarzında dört kitap takip etmiş: “These Things Hidden”, “One Breath Away”, “Little Mercies” ve “Little Lies”. New York Times ve USA Today’in çok satanlar listesine giren “Sessizliğin Ağırlığı”, okurlar kadar eleştirmenler tarafından da olumlu eleştiriler almış.

Romanında 24 saatlik bir zaman dilimini anlatan Gudenkauf, “Hikâyeyi kısa bir zaman çizgisine yerleştirerek okurun, Calli ve Petra’nın ailesinin yaşadığı paniği saniye saniye, dakika dakika hissetmesini istedim” diyor. Bu sayede olay akışını hızlandıran yazar, karakterler arasındaki bağlantıyı anlatmak için yaptığı geri dönüşler dışında tempoyu düşürmeden, heyecanı hep dorukta tutmuş.

Romanın diğer özelliği ise, olay örgüsünün farklı karakterlerin bakış açısından ilerlemesi. Üçüncü tekil şahıs olarak, Calli ile başlayan hikâye, olayı kendi gözünden anlatan Petra ile devam ediyor. Ardından sözü Petra’nın babası Martin, ondan da Calli’nin annesi Antonia alıyor. Şerif Yardımcısı Louis ve Calli’nin ağabeyi Ben hikâyeyi sürdürüyor. “Birbirinden çok farklı karakterler yaratmaya ve her gün sadece bir karakterin bakış açısından yazmaya çalıştım” diyor Gudenkauf ve ekliyor; “Her gün başka karaktere bürünmek farklı, keyifli bir yazım deneyimi oldu.”

OKUMA KUTUSU

Altı çocuklu bir ailenin en küçük kızı olarak dünyaya gelen Heather Gudenkauf’ın doğuştan gelen duyma problemi nedeniyle küçük yaşlardan itibaren en iyi arkadaşı hep kitaplar olmuş.
Hatta oyuncaklarını içine doldurduğu kocaman kutunun içine yastıklar yerleştirip, el fenerini alıp kutunun kapağını kapatarak kendine özel bir okuma alanı dahi yaratmış. 20 yıldır eğitimci olarak çalışan yazar, bu ilk romanında kendi deneyimlerine yer vermiş. “Romandaki tüm karakterler ve olaylar elbette kurgu” diyor Gudenkauf ve ekliyor; “Okuldaki öğrencilerim benimle hep deneyimlerini, korkularını ve hayallerini paylaştı. Onların tüm açıksözlülüğüne rağmen, evlerinde, kendi özellerinde gerçekte neler olduğuna hiçbir zaman vakıf olamayacağımızı fark ettim.

Kitaptaki hikâye kurgu olmasına rağmen sınıflarımda okuyan zengin, fakir ya da orta sınıfa mensup çocukların aile içi dramları kurgu değil. Bu kitapla amacım, zorlu aile ortamında yetişen çocukların sessizliğine bir ses kazandırmaktı.”

Sessizliğin AğırlığıSessizliğin Ağırlığı

Heather Gudenkauf

Detay için tıklayın

Paylaş
YORUMLAR