VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com Vatan Kitap | Tüm sırlar açığa çıkıyor
Gazetevatan Anasayfa
15.06.2017
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Tüm sırlar açığa çıkıyor

Tüm sırlar  açığa çıkıyor

“Lontano” ile başlayan Jean-Christophe Grangé’nin soluksuz macerası, “Kongo’ya Ağıt” ile noktalanıyor. En heyecanlı yerinde biten ilk romanın devamını okuyabilmek için tam bir yıl bekledik. Ama bu bekleyişe değdi doğrusu!
Sevgili okurlar 700 sayfalık bir polisiyenin sonuna geldiğinizde karşılaşacağınız en kötü şey nedir? Kurgunun, hikâyenin kötü olması mı? Ya da katili zaten çok önceden tahmin etmiş olmanız mı? Hiçbiri… Son sayfalara geldiğinizde maceranın henüz bitmediğini, romanın devamı olduğunu ve dilinize çevrilmesi için bir yıl daha bekleyecek olduğunuzu fark etmek, inanın bana en kötüsü! Nihayet uzun bekleyiş sona erdi ve Jean-Christophe Grangé’nin “Lontano” romanının devamı olan “Kongo’ya Ağıt” Türkçeye çevrildi. Bugün-yarın piyasaya çıkacak roman sayesinde düğüm çözülüyor, tüm taşlar yerine oturuyor ve okur rahat bir nefes alıyor.

Grangé’nin Japon gelenekleriyle bezeli “Kaiken”i benim için müthiş bir hayal kırıklığı olmuştu. Ne var ki bu denli sevdiğiniz ve sizi polisiye-gerilime doyuran bir yazara uzun süre kırgın kalmak mümkün olmuyor. Zaten ardından gelen 700 sayfalık adrenalin patlaması “Lontano” ile aklımı başımdan alması hiç de zor olmamıştı. Romandaki hemen herkesin zan altında olduğu, birbirinden tuhaf karakterleri ve çözümsüz finaliyle tüm dünyada olay yaratan “Lontano”nun devamı olan “Kongo’ya Ağıt”a geçmeden önce, ilk romanı biraz hatırlatmakta fayda var…

Morvan klanı
Afrika kara büyü ritüellerinin önemli bir rolde olduğu “Lontano”, onlarca yılda planlanan bir intikam hikâyesi. Macera Kongo’da, öldürülen ve kalbi sökülen General Nseko’nun cenazesinde başlıyor. General, cinayet masası dedektifi ve romanın kahramanı Erwan’ın babası Grégoire’ın kurduğu maden şirketi Coltano’nun yöneticisidir. Bu madenleri işletme hakkı babasına, 70’li yıllarda Kongo’da yaşanan seri cinayetlerin sorumlusu olan Çivi Adam’ı yakaladığı için dönemin lideri Mobuto tarafından verilmiştir. Ailenin, hatta Erwan’ın dediği gibi klanın, reisi 68 yaşındaki baba Grégoire, emniyet teşkilatında en üst seviyeye gelmiş önemli bir isimdir. Artık emekli olsa da bağlantıları hâlâ sağlamdır.
Erwan’ın kardeşi 36 yaşındaki Loic, borsadan yüklü paralar kazanmış bir kokainmandır. 29 yaşındaki kız kardeşi Gaelle ise, babasına duyduğu nefretten ötürü intikam almak için aile servetini elinin tersiyle itmiş, geçimini oyunculuk ve fahişelikle sağlamaktadır. Eski bir hippi olan anneleri Maggie ise kocasının dayaklarına yıllarca katlanmış çift karakterli bir kadındır.

Bir askeri üste meydana gelen cinayeti soruşturmakla görevlendirilen Erwan, aslında ailesini hedef alan bir seri katilin varlığından habersiz işini yapmaya çalışırken, bir yandan da bu tuhaf klanın üyelerinin sorunlarıyla ilgilenmektedir. 1971 yılında babasının Kongo’da yakaladığı Çivi Adam lakaplı seri katilin yöntemini izleyen bir katille karşı karşıya olduğunu anladığında ise babasının ve hatta kendisinin geçmişine daha yakından bakmak zorunda kalır. Devam kitabı “Kongo’ya Ağıt”, Erwan ve babasının Kongo’ya gitmesiyle başlıyor…
Erwan, Çivili Adam yedi beyaz kadını öldürdüğünde ve babası tarafından yakalandığında orada olan tanıkların izini sürmek ister. Babası ise kendi “işleriyle” ilgilenme peşindedir. Kongo’nun bitmeyen iç çatışmaları ve bürokrasisine bir de babasının engellemeleri eklenince, Erwan’ın işi hiç de kolay olmayacaktır. Ancak bu esnada Paris’te de hareketli günler yaşanmaktadır. Loic’in eski eşi Sofia’nın babası Giovanni Montefiori öldürülmüştür. Sofia, kendisine ve çocuklarına destek olması için Floransa’daki cenazeye Loic’in de gelmesini istemektedir. Montefiori’nin tıpkı General Nseko gibi kalbi çıkarılarak öldürüldüğünü öğrenen Loic, Sofia’ya eşlik etmeyi kabul eder. 20 küsur gündür kokain kullanmayan Loic, babasının Coltano madenindeki ortağı Montefiori’nin ölümünün ardında Çivili Adam’ın olduğundan şüphelenmektedir. Loic ve Sofia, Floransa’ya doğru yol alırken Çivili Adam’ın saldırısından kurtulan Gaell de yarım bıraktığı psikiyatri terapilerine geri döner. Morvan klanının tüm üyeleri “iyileşme” çabasıyla kendi yollarında ilerlerken aslında Çivili Adam’ın onlar için kurduğu yeni tuzaklara çekildiklerinden habersizdir.

“Lontano”yu okumadan olmaz
Tüm devam kitaplarında olduğu gibi “Kongo’ya Ağıt”ta da roman kahramanları tek tek maceranın özetini yapıyor. Örneğin Erwan ve Grégoire arasında geçen konuşmalardan Kongo’nun siyasi ve etnik yapısını, Gaell’in psikiyatr ile görüşmesinden babasının madenleriyle ilgili bilgileri neden başkalarına sattığını öğreniyoruz. Ancak ne yazık ki “Kongo’ya Ağıt”ı anlamak için bunlar yeterli olmayacaktır. Çünkü kara büyüler, madenin önemi ve hisselerin neden el değiştirdiği, Çivili Adam’ın başına gelenler ve belki de en önemlisi, Morvan klanının her bir üyesinin ne denli aykırı olduğu “Lontano”nun sayfalarında gizli.

Bir müzede Kongo sanatının ilk örneklerinin yer aldığı sergiyi gezdikten sonra hikâyenin zihninde canlandığını söyleyen Grangé, gazetecilik geçmişinin de etkisiyle derinlemesine bir Kongo incelemesine girişmiş. Sadece bununla da kalmamış, sado-mazo partileri bizzat araştırmış. Neticede ortaya, kanlı, şiddet dozu yüksek, temposu hiç düşmeyen, bin küsur sayfalık eşsiz bir polisiye-gerilim çıkmış.Kara büyünün izinde

Paris’te evinin yakınındaki bir müzede Kongo sanatının ilk örneklerinin yer aldığı bir sergiden sonra bu hikâyenin zihninde canlandığını söyleyen Grangé, Afrika’ya özgü kara büyü ritüellerinin izini taşıyan, kurbanlarının organlarını söken, bir tutamı dışında tüm saçını kazıyan, gözlerine ayna parçaları ve vücudunun çeşitli yerlerine paslı çiviler çakan bu nedenle de Çivili Adam lakabıyla anılan seri katil yaratmış. Bu katilin imzası da, öldürdüğü kişileri minkondi adı verilen insan biçimindeki büyü heykellerine dönüştürmesi.


Paylaş
YORUMLAR