VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com Vatan Kitap | Yolda okunur
Gazetevatan Anasayfa
14.05.2016
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Yolda okunur

Yolda okunur

Kış evdir. Battaniye altında kitap okumak, bir fincan kahve ile yağmuru seyretmek ve her fırsatta uyumaktır.

Yaz ise tam aksine sokaktır, bahçedir, gece yarılarına kadar balkonda oturmak, kendi kabuğunu kırar gibi evden çıkıp yeni yerler görmektir. Ama en çok da yollara düşme isteğidir.
Küçük bir valiz, belki bir sırt çantası ya da tam tekmil bir hazırlıkla başka coğrafyalara yola çıkmaktır. Kimi için bu deniz tatilidir, kimi için kültür... Ama öyle ya da böyle evinden, alışkanlıklarından, günlük rutininden çıkıp başka “ben”e gitmektir bu. Daha özgür, daha hafif bir “ben”e.

Gezginlik deyince akla gelen ilk isimlerden biri şüphesiz ki, “Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları”, “New York Seyir Defteri” veya “Şehir Romantiğinin Günlüğü” kitaplarının yazarı Buket Uzuner. Onun henüz Türkiye’nin dünyaya kapalı olduğu, insanların yurt dışına çıkmayı Yeşilçam filmlerindeki havaalanı sahnelerinden ibaret sandıkları bir dönemde neredeyse beş parasız ve bir sırt çantasıyla Avrupa’yı trenle gezmesi bu kitaplara ilham olan gezgin ruhunun en iyi ifadesidir.

Bir röportajımızda şöyle anlatmıştı Uzuner, kendisindeki bu gitme tutusunu: “El yordamıyla, rehbersiz bir yolculuktu. Özellikle ‘kadının yalnız seyahat hakkı ve özgürlüğü’ gibi bugün hâlâ konu olarak bile telaffuz edilmeyen bir tabudan bahsettiğimizi sakın unutmayalım. Tabii korkuyordum. Elbette benimkiyle kıyaslanamaz ama bana çocukken kahraman olmuş büyük kâşifler de korkarak yola çıkıyordu. Ancak yola çıkmak zorunda olan küçük-büyük bütün kâşifler, seyyah/ gezginler bilir, bizler yolda mutluyuz, oturamayız, yerleşemeyiz!”

Belki de bu nedenle olsa gerek, Uzuner’in tüm romanlarına ya da yazılarına sinmiştir bu gezginlik ya da başlı başına bir roman olmuştur; “Yolda” gibi.

Marakeş’ten Helsinki’ye, Honolulu’dan Madrid’e, Hiroşima’dan Berlin’e ve Montreal’e uzanan bir coğrafyada, tamamı yollarda geçen, sıradan insanların sıra dışı yol hikâyelerinden oluşan bir romandır “Yolda.” Yedi şehri, yedi dili, yedi yemeği, yedi hikâyeyi ve bir İstanbullu yazarı buluşturan...

Yaz mevsiminin ılık rüzgârlarını hissetmeye başladığımız ve gezginleri hafif bir ‘kaşıntı’nın tuttuğu şu günlerde, işte bu roman tekrar basıldı. Kendisine bir yoldaş arayan yolculara, gezginlere duyurulur.

Çünkü “Yolda” sadece Uzuner’in ya da romandaki yazar-kahramanın yolculukları sırasında yanına oturan kişilerin hayat hikâyelerini değil, aynı zamanda gitmekte ya da ayrılmakta olduğu ülkeyle ilgili detaylı bilgiler içeren bir roman. Marakeş’e, Helsinki’ye yahut Berlin’e ilişkin Buket Uzuner’den bir tavsiye ya da yorum mu almak istiyorsunuz, sadece sayfaları çevirmeniz yeterli. Çünkü bu romanda Uzuner, yolculuk yaptığı şehir ve ülkelerin yemeklerine de yer verir. Hatta haritalarına.

Özetle; “Yolda”, Uzuner’in ‘yabanıl ve marazi bir zevk’le yaptığı uzun yolculuklarından seçtiği şaşırtıcı ve gizemli öykülerden oluşan ve valizde hiç ağırlık yapmayan bir kitap.

Paylaş
YORUMLAR