VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
09 Ağustos 2018 Perşembe | Anasayfa > Haberler > I.Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları başlıyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

I.Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları başlıyor

Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne Kabulü’nün 20. yılında “Troya Yılı” ilan edildi.Çanakkale Valiliği ev sahipliğinde antik şehrin destanını yazan görme engelli ozan Homeros anısına,dünyadaki kardeşliğe vurgu yapacak bir organizasyon düzenleniyor.

Troya’ nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne Kabulü’nün 20. Yıl dönümü ve Avrupa’da Kültür Mirası Yılı ilan edilmesi nedeniyle Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2018, “Troya Yılı” ilan edildi.Çanakkale Valiliği,Troya Efsanesi’ni yazan görme engelli ozan Homeros anısına dünyadaki kardeşliğe vurgu yapacak bir organizasyona ev sahipliği yapacak.
Bu kapsamda dünyadan ve Türkiye’den yüzlerce görme engellinin 14-15 Ağustos tarihlerinde Troya Antik Kenti’nde buluşacağı, I.Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları gerçekleştirilecek.

Tüm dünyadaki görme engellileri birleştiren bir simge isim olarak kabul edilen Homeros’un İlyada Destanı’nda yer alan Troya Efsanesi bölümü, Braille Alfabesi ile özel olarak hazırlanacak.Homeros okumaları için hazırlanan özel kitapçıklar,görme engelli katılımcılar tarafından destana ilham veren Troya Antik Kenti’nde okunacak.

Etkinlik süresince Homeros Okumaları’nın yanı sıra düzenlenecek Türk geceleri ile çeşitli yöre yemekleri,müzikleri,dansları ile ülkemizin tanıtımı sağlanacak.Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam